Jak szybko ginie wirus ospy?

Dzień dobry Jak szybko ginie wirus ospy wietrznej poza organizmem człowieka. Chore dziecko bawiło się zabawką, która po około godzinie bawiła się.moja córka. A następnie zjadła.posiłek zapominając umyć ręce? Czy wirusa można przenieś także na ubraniach? Pozdrawiam

Witam. Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wirus przenosi się ze śliną oraz wydzieliną z pęcherzyków, aż do przyschnięcia wszystkich zmian w strupy. W tym wraz z wydzielinami pozostawionymi na przedmiotach.