Ryzyko przeniesienia wirusa ospy

W szkole w ktorej pracuje chłopiec zachorowal na ospe wietrzna. Ja przeszlam ja bardzo ciężko w wieku 16 lat obecnie mam 25. Moj maly synek nie chorował na ospe. Ja zmag sie z zatokami. Czy istnieje szansa ze zarazilam sie wirusem i wystapi u mnie polpasiec? Czy moge przenieśc wirus ospy na synka?

Michał Springer

Witam. Wirus ospy pozostaje w naszym organizmie po zachorowaniu i w niektórych przypadkach zakażenie może się reaktywować w postaci półpaśca. Nowa ekspozycja na wirusa nie powinna spowodować rozwinięcia choroby. Szansa na przeniesienie wirusa ospy staje się praktycznie zerowa po ok. 15 minutach po kontakcie (najlepiej przejść się po dworze, żeby wywietrzyć siebie i odzież). Nie wiem w jakim wieku jest syn, ale od 9m.ż. istnieje możliwość zaszczepienia dziecka przeciwko ospie wietrznej. Pozdrawiam.