Jak to w końcu jest z tą ciążą? Kiedy są największe szanse na zapłodnienie?

Witam. Wszędzie piszą, że pominiecie tabletki antykoncepcyjnej w pierwszym tygodniu jest najbardziej niebezpieczne pod względem zajścia w ciążę, ale przecież jeśli chodzi o tzw. domowe metody antykoncepcji, to mówi się, że owulacja występuje w połowie cyklu, więc raczej nie jest to pierwszy tydzień. Skoro okres trwa przykładowo 5 dni, dziewczyna ma okres regularny 28 dni, więc ryzyko zajścia w ciążę jest największe w 10.-18. dniu, a nie w te pierwsze dni, wnioskując z tej metody. Jak czytałem posty, to zawsze piszą, że nawet jeżeli pominie się tabletkę pierwszą bądź drugą z nowego opakowania tabletek, a wcześniej się współżyje, to jest ryzyko zajścia w ciążę. Może mi to ktoś wytłumaczyć? Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

"Naturalne metody antykoncepcyjne" nijak się mają do cyklu tabletkowego. Pana rozumowanie zawiera podstawowy błąd. Zakłada Pan, że stosując tabletki owulacja występuje. Tymczasem jest odwrotnie. Tabletki owulację blokują. Nie występuje ona zatem w czasie spodziewanym, wyliczonym "domowymi metodami", ale wtedy, gdy poziom hormonów dostarczanych przez tabletki obniży się wystarczająco, aby jajeczkowanie odblokować. Tak dzieje się w sytuacji wydłużania przerwy, czyli właśnie w przypadku pominięcia tabletek z pierwszego tygodnia.