Tabletki antykoncepcyjne - obawy

Biorę tabletki antykoncepcyjne od pierwszego dnia miesiączki, którą miałam 21stycznia. Od tego czasu, kiedy skończyła się miesiączka, miałam cały czas plamienia. Skończyłam pierwsze opakowanie 10 lutego, a 12 lutego dostałam miesiączkę. I tutaj przeżyłam zaskoczenie. Koleżanki mówiły mi, że po tabletkach zmniejszają się bole (które dotychczas miałam bardzo silne, że bez środka przeciwbólowego się nigdy nie obyło) i występują mniejsze krwawienia. Ja zaś nadal mam silne miesiączki i bóle. Czy to dlatego, że to dopiero pierwsze opakowanie tabletek? Moje kolejne pytanie dotyczy strachu przed ciążą. Zabezpieczam się z moim chłopakiem jedynie poprzez tabletki. Jednak jestem ciekawa, czy są dni podczas brania tabletek, w których prawdopodobieństwo zajścia jest mniejsze, albo dni, w których trzeba stosować jeszcze jedną metodę, np. stosunek przerywany, o prezerwatywach nie ma mowy, gdyż ich nie lubię. Moje pytanie wynika z faktu, że znajoma wspomniała mi, że pierwszy tydzień po miesiączce z odstawienia jest bardziej narażony na ciążę niż pozostałe.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przy zażywaniu pigułek antykoncepcyjnych zgodnie z zaleceniami, nie musi się Pani obawiać ciąży przez cały "okrągły" cykl. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowej antykoncepcji podczas zażywania pigułek antykoncepcyjnych.  Na tym polega działanie dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej - nie występuje owulacja.

Różnice w postępowaniu zależne od tygodnia cyklu mają miejsce w przypadku POMINIĘCIA pigułki. Przy pominięciu pigułki najbardziej newralgiczny jest pierwszy i trzeci tydzień.

Pozdrawiam!