Zapomniałam tabletkę - czy muszę się zabezpieczać, jeśli nie robię w ogóle przerw w braniu tabletek?

Witam obydwie szanowne Panie doktor. Bardzo mi się spodobało, iż odpowiadają tutaj na forum profesjonaliści, dlatego do was zwracam się z moim problemem. Biorę tabletki od 3-4 miesięcy bez przerw (zdecydowałam tak ze względu na mój intensywny tryb życia). Wczoraj zapomniałam wziąć tabletkę o 20 i zażylam ją dziś o 18. Planuję zażyć tę dzisiejszą o 20. W związku z tym, iż teoretycznie jest to pierwszy tydzień opakowania (nie było przerwy, skończyłam poprzednie opakowanie i zaczęłam to teraźniesze), muszę się zabezpieczać przez kolejne 7 dni czy cały cykl? Czy może nie muszę, bo raczej poziom hormonów nie zdążył na tyle spaść, bym musiała się dodatkowo zabezpieczać? Dziękuję z góry za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Producenci preparatów hormonalnych opracowują schematy postępowania  w razie pominiętej pigułki. Są one przygotowane dla osób stosujących lek według zalecanego algorytmu i testowane klinicznie. Pani zażywa pigułki niezgodnie z logarytmem wskazanym przez producentów leku, dlatego takie schematy postępowania mogą być dla Pani nieodpowiednie...

Wydaje się, że skoro nie robi Pani przerw między opakowaniami, zażywała Pani pigułki codziennie przez 7 dni przed pominięciem oraz 7 dni po pominięciu będzie je Pani łykać (tym razem także nie może Pani zrobić przerwy w stosowaniu!), to  prawdopodobnie działanie antykoncepcyjne pigułek nie zostanie obniżone (analogicznie jak w drugim tygodniu zażywania pigułek według schematu). Nie ma więc konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji.

Proszę rozważyć stosowanie pigułek o schemacie zażywania 24+4. Podczas ich stosowania krwawienie jest krótsze niż w przypadku "klasycznych" pigułek.

Pozdrawiam!