Jak usunąć orzeszka z układu oddechowego?

Orzeszek ziemny prawdopodobnie wpadł mi do układu oddechowego. Nie mam kaszlu, ale za mostkiem wciąż czuję taki ucisk, jak czasami kiedy połknie się coś zbyt dużego. Martwię się tym bardzo. Nie ma jak tego wykasłać. Co robić? Jeśli to tam siedzi, np. w oskrzelach, to nie chciałabym czekać na poważne zapalenie.

Witam.
Wskazana jest wizyta i badanie u laryngologa ale może być też konieczna konsultacja pulmonologiczna i wyciąganie orzeszka w czasie bronchoskopii.

Chociaż z tego co Pani opisuje (brak kaszlu), orzeszek najprawdopodobniej wpadł do przełyku i być może utknął w uchyłku przełyku.
Być może jest też stan zapalny przełyku i stąd te dolegliwości. Należy rozważyć więc gastroskopię/RTG przełyku.

Jednak w pierwszej kolejności sugeruję wizytę u lekarza rodzinnego/internisty w celu zbadania Pani, osłuchania oskrzeli itd. i ustalenia najbardziej prawdopodobnej lokalizacji orzeszka.