Czy ta kapsułka się rozpuści?

dzień dobry, wczoraj wieczorem źle połknąłem kapsułkę (prawdopodobnie z żelatyny) i cały czas czuję jakbym miał ją na gardle/krtani/przełyku/tchawicy :(( Dokładnie na samym dole szyi tuż jak zaczyna się klatka. Próbowałem już wszystkiego, dużo pić, jeść ale nadal to czuję... Czy kapsułka rozpuści się sama ? Czy mogła ona wpaść gdzieś do układu oddechowego? Błagam pomóżcie... Obawiam się zabiegu i jakiś rur wkładanych do buzi :( :( W dodatku mam koronawirusa i koniec izolacji dopiero za 3dni! Będę bardzo wdzięczny

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno w ścianie przełyku, jak i w gardle nie ma enzymów trawiennych, które mogłyby doprowadzić do rozpuszczenia tabletki. W związku z tym kapsułka, która by się tam zatrzymała, nie rozpuści się sama.

Uczucie zalegania tabletki w przełyku nie zawsze oznacza, że faktycznie tam utknęła. Możliwe, że doszło do podrażnienia tych okolic i stąd uczucie dyskomfortu. Jeśli nie występują u Pana problemy z przełykaniem i nie ma Pan wad budowy przełyku, takich jak achalazja czy uchyłki przełyku, to prawdopodobieństwo zatrzymania tabletki jest niewielkie.

W przeciwnym razie utknięcie tabletki może dawać takie objawy, jak ból w okolicy klatki piersiowej czy uczucie porównywane do zgagi.

Gdyby problem nadal się utrzymywał, proszę zgłosić się do lekarza (najlepiej do laryngologa).

Podobne pytania znajdują się pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczucie-zatrzymania-tabletki-w-gardle, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczucie-zalegania-tabletki-w-przelyku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.