Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 9 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy ta kapsułka się rozpuści?

dzień dobry, wczoraj wieczorem źle połknąłem kapsułkę (prawdopodobnie z żelatyny) i cały czas czuję jakbym miał ją na gardle/krtani/przełyku/tchawicy :(( Dokładnie na samym dole szyi tuż jak zaczyna się klatka. Próbowałem już wszystkiego, dużo pić, jeść ale nadal to czuję... Czy kapsułka rozpuści się sama ? Czy mogła ona wpaść gdzieś do układu oddechowego? Błagam pomóżcie... Obawiam się zabiegu i jakiś rur wkładanych do buzi :( :( W dodatku mam koronawirusa i koniec izolacji dopiero za 3dni! Będę bardzo wdzięczny
MĘŻCZYZNA, 29 LAT 2 miesiące temu

Konsekwencje skrzywionej przegrody nosa

Skrzywiona przegroda nosowa to defekt, który może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie mogą być skutki zdrowotne skrzywionej przegrody.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

zarówno w ścianie przełyku, jak i w gardle nie ma enzymów trawiennych, które mogłyby doprowadzić do rozpuszczenia tabletki. W związku z tym kapsułka, która by się tam zatrzymała, nie rozpuści się sama.

Uczucie zalegania tabletki w przełyku nie zawsze oznacza, że faktycznie tam utknęła. Możliwe, że doszło do podrażnienia tych okolic i stąd uczucie dyskomfortu. Jeśli nie występują u Pana problemy z przełykaniem i nie ma Pan wad budowy przełyku, takich jak achalazja czy uchyłki przełyku, to prawdopodobieństwo zatrzymania tabletki jest niewielkie.

W przeciwnym razie utknięcie tabletki może dawać takie objawy, jak ból w okolicy klatki piersiowej czy uczucie porównywane do zgagi.

Gdyby problem nadal się utrzymywał, proszę zgłosić się do lekarza (najlepiej do laryngologa).

Podobne pytania znajdują się pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczucie-zatrzymania-tabletki-w-gardle, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczucie-zalegania-tabletki-w-przelyku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy