Jak wygląda diagnostyka PCOS?
Witam lekarz podejrzewa u mnie PCOS . Dostałam skierowanie na usg dopochwowe które mam 17 maja. Od kilku dni mam bóle w dole brzucha i zawroty głowy mdłości . I stąd moje pytanie Czy jest jakiś sposób na wykrycie pcos w badaniach krwi i jakie powinnam wykonać ? Czy lekarz rodzinny może wypisać takie skierowanie na badania ewentualnie czy powinnam wykonać tomografię głowy bo mam lekko podwyższoną prolaktynę,

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Lek. Klaudia Kuśmierczuk
74 poziom zaufania
Istnieją 3 kryteria PCOS. 1. oligoowulacje lub brak owulacji, 2. kliniczne objawy hiperandrogenizmu lub hiperandrogenemia (poziomy hormonów oznacza się z krwi, ale lekarz rodzinny w ramach koszyka świadczeń nie może oznaczać ich poziomów), 3. policystczne jajniki w badaniach obrazowych (np. usg). Aby stwierdzić PCOS należy spełnić 2 z 3 powyższych kryteriów. Natomiast wskazania do wykonania tomografii głowy z powodu podwyższonego poziomu prolaktyny zależą głównie od poziomu prolaktyny.