Czy zaburzenia miesiączkowania wskazują na PCOS?

Witam, mam zaburzenia miesiączkowania. Mam 18 lat zaczęłam miesiączkować w wieku 13 lat, moje miesiączki zawsze były nieregularne z przerwami nawet do 8 miesięcy. Często mojee miesiączki były dziwne(brązowe upławy parę godzin przed, skrzepnieta krew od początku). Moje piersi nie są do końca rozwinięte (są bardzo małe i sutki są w 3/4 stadium rozwoju), a dokoła nich mam pojedyncze, ciemne włosy. (Wiem że może być to kwestia genetyki ale wszystkie kobiety w rodzinie mają bardzo obfity biust). Mam też trądzik ma czole i plecach, ale nie jest on bardzo intensywny nasila się po nieprzespanej rzeczy i niezdrowym jedzeniu więc nie wiem czy ma jakiekolwiek związek. Czy takie objawy mogą wskazywać na pcos?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Kryteria PCOS to 1. rzadkie owulacje lub brak owulacji; 2. kliniczne objawy hiperandrogenizmu lub hiperandrogenemię; 3. wystąpienie policystycznych jajników w badaniach obrazowych. Żeby postawić diagnozę PCOS wystarczy spełnić 2 z 3 powyższych kryteriów. Wydaje się, że u Pani są wskazania do dalszej diagnostyki, dlatego powinna Pani udać się do ginekologa.