Jak wygląda leczenie raka piersi?

Witam,

Kilka dni temu dowiedziałem się, że moja 27-letnia żona ma raka piersi. Od razu, gdy poczuła jakieś zgrubienie na piersi poszła do ginekologa. Ginekolog zbadał ją i powiedział jej, że to nic takiego. Wcale się nie uspokoiłem. Wysłałem ją na specjalistyczne badania gdzie wykryto, że ma 2 guzki. Wyniki okazały się bardzo smutne. Moja żona ma raka piersi. Jeden guz znajduje się na piersi, około 2 cm. Drugi jest już podobno przerzutem na węzły chłonne, ma około 3cm. Drugi guz podobno jest za duży, żeby go wycinać. Musi chyba być podana chemia. Proszę mi odpowiedzieć na pytanie, jak długo może trwać leczenie, jakie to jest leczenie, jakie ma szanse żeby wrócić do normalnego życia, jak ją wspierać? Mamy 1,5 roczne dziecko. Mam jeszcze jedno pytanie. Żonę często boli głowa. Czasami mi wspomina, że czuje klujący ból w skroni - czy to możliwe, żeby to się rozprzestrzeniło, czy to też może być rak?

Proszę o pomoc

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Leczenie raka piersi jest najczęściej leczeniem złożonym. Często łączy się postępowanie operacyjne z chemio i radioterapią, dodatkowo w zależności od obecności odpowiednich receptorów na komórkach raka piersi można stosować leczenie hormonalne oraz terapię celowaną z udziałem leków biologicznych.
W przypadku Pana żony, jak zawsze w onkologii, postępowanie zostanie wyznaczone na podstawie stopnia zaawansowania klinicznego oraz rozpoznania histologicznego. Leczenie jest zazwyczaj długotrwałe, kilkumiesięczne. Przerzuty w przypadku raka piersi najczęściej dotyczą kości, płuc i wątroby stąd małe prawdopodobieństwo, że objawy mogą być spowodowane taką sytuacją.
Pana działanie jest ograniczone i powinno polegać głównie na całościowej opiece nad żoną podczas procesu diagnostyki i leczenia a także po leczeniu. Niezmiernie ważne jest odpowiednie nastawienie psychiczne i zapewnienie komfortu psychicznego.
Rokowanie w raku piersi zależy od wielu czynników. Dokładnie zostanie opisane przez lekarza prowadzącego, który będzie dysponował pełną dokumentacją. Warto dodać, że w przypadku stosowania leczenie hormonalnego i terapii celowanej efekty są dość obiecujące.

Redakcja abcZdrowie.pl