Jak wyleczyć problem z oddawaniem moczu w sytuacjach stresowych?
Cześć, mam 17lat, podobnie jak katia22 mam problem z oddawaniem moczu w sytuacjach stresowych. Ten problem powoduje, że unikam imprez wypadów ze znajomymi. Co mam robić?
Cześć, mam 17lat, podobnie jak katia22 mam problem z oddawaniem moczu w sytuacjach stresowych. Ten problem powoduje, że unikam imprez wypadów ze znajomymi. Co mam robić?
Witam serdecznie.
W tej sytuacji polecam Ci konsultację u lekarza psychiatry oraz u psychoterapeuty. Tego typu problemy można skutecznie leczyć, zarówno przy pomocy odpowiednich ćwiczeń, jakie można zaplanować wspólnie z terapeutą, jak i przy pomocy leków.
Serdecznie pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
Psychoterapia krótkoterminowa opiera się na prowad
Terapia środowiskowa jest szybkim i skutecznym spo
"Szpital psychiatryczny kojarzy się z wariatami, k
Witam! Od dzieciństwa borykam się z problemem oddania moczu. Sytuacja taka pojawia się kiedy gdzieś wyjeżdżam ze znajomymi, jestem u kogoś na imprezie, a nawet na uczelni.
W zasadzie taki problem pojawia się zawsze kiedy wiem, że w kolejce do toalety czekają inne osoby. Bardzo stresuje się wtedy. Wiem, że to wydaje się śmieszne, ale mnie nie jest do śmiechu. Czasami rezygnuje z jakiegoś wypadu, bo bardzo się boję, że znowu ten problem mnie dopadnie, właściwie wiem, że mnie dopadnie. A nawet kiedy jednak zdecyduje się wyjść, to potem żałuje, bo nic z tego nie mam. Myślę tylko jaki pełny mam pęcherz. Próbowałam sobie wszystko wmawiać, ale nic nie pomaga. Dzisiaj mam 22 lata i ciągle cierpię z tego powodu.
Nie mogę wiecznie nie wychodzić z domu. To źle na mnie wpływa. Chciałam iść z tym do psycholog, ale się wstydzę. Co mam robić? Czy da się to jakoś wyleczyć?
Witam serdecznie.
W tej sytuacji należałoby wykluczyć przyczyny urologiczne (np. dysfunkcja pecherza moczowego) oraz ginekologiczne. Proszę zglosić problem lekarzowi rodzinnemu, który skieruje Panią na odpowiednie badania i konsultacje.
Jeśli zostaną wykluczone te przyczyny, należy rozważyć tło psychogenne - wówczas powinna Pani zgłosić się do psychoterapeuty oraz lekarza psychiatry. Pomocne mogą okazać się leki przeciwdepresyjne z grupy leków trójpierścieniowych.
Proszę pokonać swój lęk przed wizytą - przeżywa go większość ludzi, a lekarze i psycholodzy są specjalistami od różnego typu wstydliwych przypadłości.
Z pozdrowieniami
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
-Witam ponownie, dzień dobry lato WP, teraz por
Odbyłem rozmowę z pielęgniarką, która pracuje na d
Czy ciąża bez stosunku jest możliwa? Większość pow
Przede wszystkim ważne jest rozróżnienie pomiędzy tym, czy Pani trudności należy wiązać z kwestiami urologicznymi, czy bardziej z czynnikiem stresogennym. Warto skonsultować się z lekarzem urologiem, aby wykluczyć istnienie czynników urologicznych sprzyjających problemowi. Pani sugeruje istnienie problemu nerwicowego, w Pani przeżyciu wyjazd jest na tyle silnym stresorem, że pojawiają się objawy nerwicowe związane z potrzebą oddania moczu. Myślę, że warto skorzystać z porady psychologa - psychoterapia jest "lekiem" podstawowym, jeśli chodzi o leczenie przeżywanego i manifestowanego napięcia.
Jeżeli problem jest natury psychologicznej, wtedy terapia czy konsultacja psychologiczna jest najlepszym wyjściem. Jednakże zostało malo czasu do wyjazdu więc trzeba działać zapobiegawczo. Proponuję znaleźć w internecie nagranie relaksacji Jacobsona i go odsłuchać. Powinno to zmniejszyć poziom napięcia. Ponadto w takich sytuacjach często uwaga jest skierowana głównie na problem przez co niejako go wywołuje (np. Myślenie "zaraz na pewno będę musiała iść do łazienki " powoduje że skupiamy się na procesach fizjologicznych i je po chwili wywołujemy). W takim wypadku prosze przekierować swoją uwagę - np. zacząć słuchać muzyki, czytać książkę, zająć się rozmową. Ogólnie robić wszystko co pomoże w zajęciu swoich myśli. Po powrocie z wyjazdu polecam mimo wszystko udać się na konsultację psychologiczną i podjąć terapię. Również konsultacja z urologiem pozwoli wykluczyć ewentualne problemy urologiczne. Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki: