Niekontrolowane ruchy ręki w sytuacjach stresowych

Mam 17 lat i wielki problem. Od ponad roku dzieje się ze mną coś niedobrego, tzn. podejrzewam że mam zaburzenia nerwicowe. Moja choroba objawia się w taki sposób: niekontrolowanymi ruchami prawej ręki i prawej nogi przez ok 10 sekund? nie są bardzo zauważalne, poza rodzicami nikt raczej nic nie zauważył. Ruchy te są silniejsze ode mnie. Pojawiają się przez ciągłe myślenie i lęk, w stresowych sytuacjach. Np. zaczynam nagle myśleć o tym żeby tego nie zrobić wśród znajomych bądź rodziny żeby nie zobaczyli tego.. i próbuję opanować napięcie i zacząć myśleć o czymś innym, żeby uniknąć takiego ataku. Nie zawsze się to udaje. Dużo o tym myślę, boję się że tak już zostanie, nie chcę tego. Nie wpływa to na wyniki w nauce, jestem w dobrej szkole średniej i mam dobrą średnią. Chociaż byłoby lepiej gdybym się więcej uczył ale często nie umiem się skoncentrować. Jak mam sobie z tym poradzić? Do kogo się udać po pomoc?

Witam!

Warto, żebyś na początek skonsultował ten problem z lekarzem rodzinnym. Jeśli zostaną wykluczone przyczyny organiczne, wtedy należy udać się do lekarza psychiatry i psychologa. Jeżeli zdiagnozowane zostaną zaburzenia lękowe, warto korzystać zarówno z pomocy lekarza psychiatry, jak i pomocy psychologa. Lęk może wywoływać fizyczne dolegliwości i zaburzenia. W leczeniu tego rodzaju problemów stosuje się farmakoterapię oraz psychoterapię, które w połączeniu dają dobre i trwałe efekty.

Pozdrawiam