Jak zachęcić dziecko do zdrowej żywności?

Witam serdecznie.Mam 2 córeczki-8.5lat(21kg) i 9,7 lat(24kg).Młodsza to istny niejadek.Je tylko biały serek,chrupki na mleku.Nie lubi wędlin,warzyw (je tylko ogórka świeżgo),owoców(je jabłko,banan).Wszelkie namowy,prośby nie skutkują.Robiłam wyniki z krwi,wyszły dobre.uwielbia za to wszelkiego rodzaju zapiekanki,suche bułki,tosty,grzanki.Wiem,że niezbyt to zdrowe i nie bardzo pozwalam im jeść takie rzeczy,ale brak mi sił i pomysłów,co przygotować do jedzenia,szczególnie na kolację.Proszę o radę.

Każde dziecko jest inne, więc na każde może zadziałać coś innego. Jednak z takich podstawowych zasad radzenia sobie z niejadkami można wymienić kilka. Dzieci boją się nowości, to normalne, czasami trzeba dawać im jeden produkt do spróbowania kilkanaście razy zanim go zaakceptują, cały proces powinien przebiegać bez nerwów. Warunkiem koniecznym jest dawanie dobrego przykładu, jeśli dziecko widzi, że my również jemy proponowane mu produkty, chętniej będzie nas naśladować. Można zainicjować zabawę z nielubianymi produktami, tak aby dziecko mogło dotknąć, powąchać, poznać ich nazwy. Jeśli coś nie smakowało na surowo, to może będzie akceptowalne w innej formie, np. gotowanej. Należy też starać się nie poddawać dziecku cukru, to ułatwia zaakceptowanie naturalnego smaku produktów. Pozdrawiam serdecznie!