Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

moj syn ma 5 lat, wazy 20 kg przy wzroscie 122cm. rączki i nóżki ma jak patyczki, ale podnosząc go w porownaniu do innych dzieci wydaje sie cięzki. czy jego waga jest prawidlowa? co moge zrobic zeby przytyl? dodam ze syn nie jada warzyw, z owocow tylko jablko i banan.

Witaj. Myślę, że nie powinnaś się martwić masą ciała Twojego syna ani tym,że chwilowo jedzenie nie jest w kręgu jego zainteresowań.To typowe dla dzieci w tym wieku, że wolą robić wszystko inne, niż jeść. Mało tego, jeśli będziesz stale poruszała przy nim temat jedzenia i namawiała go, będzie robił na przekór. Dzieci szybko wyczuwają, że dany temat jest dla rodziców ważny i stale wałkowany. I wtedy się buntują jeszcze bardziej. Zostaw swojemu dziecku wolność w spożywaniu posiłków. Oczywiście możesz zachęcać, ale nigdy zmuszać. Warto dziecko zachęcać do spożywania określonych produktów, które uchodzą za zdrowe, czyli owoców i warzyw, orzechów, suszonych owoców, kasz, pełnoziarnistego chleba. Możesz proponować synowi wspólne przygotowywanie posiłków w kuchni. Jeśli sam coś stworzy, jest szansa, że chętniej spróbuje. Gdy robisz mu kanapki, postaraj się o to, by były kolorowe - teraz mamy sezon na warzywa. Można zrobić na kanapce np. nosek ze szczypiorku, oczy z plasterków rzodkiewki i buźkę z kawałka pomidora. Wszystko zależy od inwencji twórczej :) To samo z obiadem. Niech wszystko wygląda na talerzu kolorowo i apetycznie. Jeśli dziecko czegoś nie lubi, nie zmuszaj go, ale sama pokazuj, że Ty to lubisz i skoro jest takie zdrowe - zjadasz. To ważne, aby być przykładem. I w drugą stronę - jeżeli zabraniasz dziecku niezdrowych przekąsek, a sama je przy nim jesz - nie jesteś dla dziecka wiarygodna i będzie się buntowało. Czasami działa na niejadki taki sprytny zabieg, który polega na tym, że mówimy dziecku hasła w stylu: "Ty tego nie lubisz", "Nie jedz tego", "Na pewno nie będzie Ci smakowało" itp. I czasami dzieci chcą zrobić na przekór i właśnie to chcą zjeść... Jeżeli tak się stanie i zje, możesz to skwitować: "No nie! Zjadł nam całą sałatkę"!! :) Powodzenia.