Niechęć do jedzenia u dwuipółlatka

Mam 2:5 rocznego urwisa który niemal przez cały dzień potrafi nie jeść wieczorem decyduje się na to żeby coś zjeść do obiadów nie da sie nsmówić proszę o jakąś porade

 Sylwia Ogrodowczyk

Droga Mamo,

Dziecko jest jak komputer, trzeba dobrze zaprogramować;) Jaki informatyk taki komputer. Sama mam Trójkę dzieci i wiem, że z apetytem bywa różnie, zwłaszcza u dzieci ktore z psychofizycznego punktu widzenia mogą własnie przechodzić tzw.bunt dwulatka;) Najważniejsze jest konsekwencja i cierpliwość i mimo iż Maluch nie je, co 4 godziny podawać coś do zjedzenia, przy czym powinien być to rytuał codzienny, jeść razem z dzieckiem, by widziało, co z tym jedzeniem się robi. Razem przygotowywać posiłki, karmić misie i autka, bawić się w karmienie... uzbroić się w cierpliwość i dobry humor. I ważne nie pytamy "zjesz coś" bo dziecko które ma nawet 3 latka, nie umie podejmować decyzji. Dla jego poczucia bezpieczenistwa i mimo że się buntuje mówimy "Teraz zjesz obiad, a mama zje razem z Tobą", ect; pozdrawiam

Dzieci często odmawiają jedzenia, bo po prostu nie są głodne. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że można je przekonać tworząc posiłki kolorowe i ładnie wyglądające. Można wtedy przemycić więcej różnych dodatkowych warzyw lub owoców. Najlepiej do potraw, które lubi dodawać po trochu nowych składników. I tak np. jeśli lubi pomidora i ogórka można zrobić twarożek ze śmietaną i wkroić świeżego pomidora do środka oraz ogórka kiszonego. Do tego trochę szczypiorku lub koperku i podać go z pieczywem na śniadanie. Warto dodawać też zioła do potraw, które zmienią ich smak. Zioła, które zwiększają apetyt to między innymi: anyż, cykoria, bazylia, czosnek, koper (ogrodowy, włoski), kminek, melisa, mięta pieprzowa, gorczyca, tymianek, majeranek oraz cząber. Na obiad można podać owsiankę gotowaną na mleku, do której dodamy granat i pomarańczę będzie na pewno zachęcająca. Można również kupić w aptece syrop poprawiający apetyt (jest bez recepty), ale o to najlepiej spytać pediatrę czy jest konieczny. Na pewno nie może się Pani zniechęcać tym, że nie chce jeść. Oczywiście brak apetytu może być też spowodowany zbyt dużą ilością słodyczy lub po prostu wyrafinowanym smakiem. Znam takie 1,5 roczne maleństwo, które potrafi odmawiać przez cały dzień wszystkiego, ale gdy zobaczy pierogi nie może odejść od stołu.