Duża niechęć do jedzenia u 13-miesięcznego dziecka

Moj 13 miesięczny synek nie chce jesc.to trwa juz kilka miesięcy,prawie nic nie je tylk płyny i czasem zje papki ze słoiczka dla 5msc maluchów,nic innego nie chce,wpada w histerie i płacz kiedy daje mu zupe która sama ugotowałam lub inne domowe danie,mimo to codziennie próbuje bezskutecznie.nadodatek stał sie bardzo marudny i płaczliwy,bardzo szybko sie denerwuje..ja juz odchodzę od zmysłów i nie mam pojęcia co robić.lekarz powiedział zeby nadal próbować i karmić go"dorosłym"jedzeniem

Szanowna Pani - przyczyny nie jedzenia u takich maluchów mogą być różne. Może to mieć podłoże nerwicowe (np. lęk przed połykaniem), zdrowotne (tu pomogłyby badania gastryczne), psychologiczne (lęk przed nowymi produktami spożywczymi), rodzinno/społeczne (życie w stresie, lęki związane z innymi sytuacjami niż jedzenie ale przez jedzenie rozwiązywanymi) aż do czysto behawioralnych (dostrzeganie korzyści płynących z takiego zachowania, lęk powstający przez nerwowość wokół karmienia itp). Warto też popatrzeć na dziecko całościowo - czy poza problemami z jedzeniem rozwija się prawidłowo, czy nie widać u niego innych zaburzeń w sferze motoryki, komunikacji, okazywania emocji, komunikacji itp. Być może ma to podłoże zaburzeń rozwojowych. Ważny jest też kontakt z dietetykiem, który mógłby ustalić na ile takie jedzenie jest u dziecka normą i czy dziecko w ten sposób nie zaspokaja jakiś niedoborów odżywczych.
W razie potrzeby służymy pomocą w Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania w Poznaniu.

Do zup i płynów które spożywa proszę dodawać masło klarowane. Można kupić w większości supermarketów. Nie rozwiąże to problemu całkowicie, ale przynajmniej będzie mniej marudny. Problem natomiast tkwi gdzie indziej. Proponuję wykonać dziecku badanie "Analiza Pierwiastkowa Włosów" po to by dowiedzieć się jakie jest odżywienie jego organizmu na poziomie komórki. To pomoże w ustaleniu prawidłowej suplementacji która spowoduje chęć jedzenia. Więcej informacji o analizie włosów na stronie www.arkadia-klinika.pl Podejrzewam niedobory cynku, ale bez analizy nie mogę stwierdzić na 100%. Pozdrawiam

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Neofobia, czyli kiedy dziecko nie chce jeść

Polecam stronę www.1000dni.pl

Niechęć i niepewność próbowania i spożywania nowych pokarmów, zwana neofobią, jest bardzo częstym zjawiskiem u dzieci. Najsilniej jest to wyrażone między 2. a 5. rokiem życia, kiedy przybywa nowych produktów w jadłospisie malucha. Dziecko nie okazuje zainteresowania posiłkom, których nie zna, i denerwuje się, kiedy próbujesz go nimi karmić. Najczęściej odmawia jedzenia warzyw, mięsa i owoców.

Wiedz, że dzięki Twojej pomocy dziecko nauczy się w końcu jeść zróżnicowane posiłki. Pamiętaj, że odmowa jedzenia nie jest trwała, dlatego nie należy zniechęcać się po kilku próbach. Cierpliwe podawanie niechcianego pokarmu (nawet do 10-15 razy!) może zaowocować sukcesem. Zaufanie dziecka do podawanego posiłku wzrasta, kiedy widzi, że zjadają go również osoby dorosłe (np. rodzice).

Dziecko, które jest zbyt głodne albo zmęczone, często grymasi przy jedzeniu. Dlatego warto regularnie podawać mu posiłki (co 3-4 godziny) i zadbać o higienę snu.