Niechęć do jedzenia u 2-letniego synka

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie odżywiania mojego 2 latka, 3miesiace synka. Mały dobrze się rozwija, prawie nie choruje ale od jakiegoś czasu strasznie wydziwia z jedzeniem. To co do tej pory jadł teraz już nie smakuje. Wszystko jest na NIE,wrecz ma odruch wymioty , kanapki z serkiem warzywem czy kaszki, mleczko wszystko nie. Jadl by tylko jajka, kielkaski, parowki, pomidorowa i n tym koniec. Już nie wiem czym go karmin, czy to taki wiek? Bardzo mnie to martwi, proszę o pora.Pozd

Witam Panią,
dzieci w tym wieku przechodzą pewnego rodzaju zmiany i poznają swoją suwerenność i najczęściej właśnie pokazują to podczas posiłków. Potrafią już domagać się innych smaków i mają też do tego prawo. Oczywiście musimy jako rodzice nad tym panować ale mimo wszystko pamiętać, że my tez mamy swoje ulubione smaki i te, których jeść nie lubimy. Z pewnością należy wówczas próbować "iść" z maluchem na kompromis czyli coś za coś. Dziś jesz jajo na śniadanko ale jutro jemy np płatki i powtarzamy to kilka razy w ciągu dnia aby zapamiętał i oczywiście następnego dnia rano od tego zaczynamy itd. Pamiętajmy my się martwimy a nasze dzieci mogą po prostu czegoś nie lubić, wówczas uśmiechnięte posiłki bardzo nam pomogą.
Beyer-Wygońska Sylwia

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Niechęć i niepewność próbowania i spożywania nowych pokarmów, zwana neofobią, jest bardzo częstym zjawiskiem u dzieci. Najsilniej jest to wyrażone między 2. a 5. rokiem życia, kiedy przybywa nowych produktów w jadłospisie malucha. Dziecko nie okazuje zainteresowania posiłkom, których nie zna, i denerwuje się, kiedy próbujesz go nimi karmić. Najczęściej odmawia jedzenia warzyw, mięsa i owoców.

Wiedz, że dzięki Twojej pomocy dziecko nauczy się w końcu jeść zróżnicowane posiłki. Pamiętaj, że odmowa jedzenia nie jest trwała, dlatego nie należy zniechęcać się po kilku próbach. Cierpliwe podawanie niechcianego pokarmu (nawet do 10-15 razy!) może zaowocować sukcesem. Zaufanie dziecka do podawanego posiłku wzrasta, kiedy widzi, że zjadają go również osoby dorosłe (np. rodzice).

Dziecko, które jest zbyt głodne albo zmęczone, często grymasi przy jedzeniu. Dlatego warto regularnie podawać mu posiłki (co 3-4 godziny) i zadbać o higienę snu.

Zapraszam na stronę www.1000 dni pl