Jak zmusić dziecko do jedzenia mięsa?

Pani Dietetyk próbowałam wszystkich możliwych rzeczy żeby mój synek zjadł chociaż odrobine mieska-wycinałam z wędlinki zwierzątka, z mieska robiłam frytki itd. synek próbował i zaraz wypluwał i miał odruch wymiotny. Jak Pani może mi podpowiedzieć inny sposób jak dziecku podac i zachecic do jedzenia miesa itd. to ja otwatra jestem na Pani propozycje pozdrawiam:)

Witam! Nie napisała Pani w jakim wieku jest dziecko ani jaki jest jego stan zdrowia. Przyczyn awersji do mięsa może być wiele. Być może dziecku nie odpowiada jego smak, konsystencja (dzieci także mają swoje gusta jak dorośli), być może spożywanie mięsa kojarzy się dziecku z jakim traumatycznym przeżyciem, złym wspomnieniem. Warto skonsultować problem z lekarzem, gdyż może być to alergia lub obecność pasożytów. Jeśli okaże się, że u podłoża tej niechęci nie leży żaden problem zdrowotny proszę udać się do dietetyka, który nauczy Panią jak skomponować jadłospis dla synka bez mięsa, w którym nie zabraknie źródeł pełnowartościowego białka potrzebnego do wzrostu młodego organizmu. Z wiekiem synek może wyrosnąć z niechęci do mięsa. I tak na marginesie wędliny w diecie dziecka nie są dobry rozwiązaniem, są źródłem soli, fosforanów, azotanów co sprzyja powstawaniu alergii i osłabia układ odpornościowy malucha, ponadto duża ilość soli (glutaminian sodu) obciąża nerki. Pozdrawiam

Witam,
Mięso, wbrew obiegowej opinii nie jest niezbędne nawet dla małego dziecka. Proszę dać dziecku czas i z całą pewnością nie zmuszać.
Zaleca się kilkunastokrotne proponowanie nielubianych produktów bez naciskania. Jeśli dziecko odmawia należy to uszanować.
Jeśli dziecko nie lubi mięsa najlepiej unikać podawania go w czystej postaci. Nie wiem w jakim wieku jest dziecko, ale małe dzieci często nie akceptują smaku samego mięsa. Zalecam różnego rodzaju potrawki z rozdrobnionym mięsem takie jakie proponują producenci gotowych dań w słoiczkach dla niemowląt i małych dzieci. Potrawy typu risotto, makaron z warzywami świetnie nadają się do "przemycenia" mięsa.
Proszę pamiętać, że i bez mięsa można zdrowo odżywiać swoją pociechę. Jeśli dziecko pomimo wielu prób nie chce jeść mięsnych potraw, trzeba się z tym pogodzić i jak najlepiej mięso w diecie dziecka zastąpić. Jeśli lubi ryby należy je podawać 2-3 razy w tygodniu. Dobrym źródłem białka zwierzęcego są jaja i nabiał, do diety dziecka należy też wprowadzić strączkowe, kasze, orzechy, a przede wszystkim zadbać o różnorodność.
Często dzieci nieświadomie odmawiają jedzenia produktów, które im szkodzą. Być może w przypadku Pani synka tak właśnie jest.

Pozdrawiam

Witam, niestety nie podała Pani ile lat na synek. Dzieci nie powinno się zmuszać do jedzenia niczego.W miarę rozwoju również upodobań kulinarnych,poznając świat dzieci próbują nowych potrawach.Należy uzbroić się w cierpliwość i mimo odmowy proponować zawsze mięso.Dzieci wykorzystują często fakt,gdy rodzicom na czymś zależy to przeciwstawiają się- to pewien sposób kontroli. Proszę do tego czasu wzbogacić dietę w białko np. pochodzące z mleka,serów,jaj, roślin strączkowych,ryb.

Przede wszystkim jaka jest przyczyna niejedzenia mięsa? Czy dziecko kiedyś jadło mięso i nagl;e przestało/ Czy może po prostu nigdy nie lubiło mięsa? Jeżeli dziecko po prostu nie lubi mięsa to zmuszanie go do jedzenia przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego, czyli jeszcze bardziej dziecko zniechci. Jeśli koniecznie chce Pani podawac dziecku mięso to może je Pani np. dodawać do zup i miksować na krem razem z warzywami, wtedy dziecko go nawet nie poczuje.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Proszę podawać mięso w postaci ukrytej : zmielone z warzywami, dodatek do zup. Może Pani zastąpić w diecie mięso rybami lub nabiałem. Pozdrawiam.

Witam. Posiłki powinny wyglądać apetycznie, być zróżnicowane kolorystycznie i pod względem tekstury oraz urozmaicone smakowo. Wtedy są chętniej spożywane przez malucha. Najlepiej jeśli dziecko stopniowo będzie przyzwyczajać się do nowych produktów i jeśli będą one podawane w otoczeniu innych produktów, które spożywa bez problemów. Po więcej porad żywieniowych zapraszam na moją stronę www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam Dietetyk Patrycja Sankowska