Dziecko nie je mięsa

Dzień dobry! Mój synek ma 2.5 i od roku nie je mięsa.Wczesniej jadł parówki.Od chwili kiedy zachorował na grype zołądkową i był na bardzo drastycznej diecie to od tego momentu mięso powoduje u niego odruchy wymiotne .Ryb tez nie je ani jaj. Nie chce tych rzeczy spróbować. W zupie mięso musi być zbełtowane to jeszcze to jeszcze zje ale jak natrafi na większy kawałek to od razu go cofa i wypluwa.

Dzień dobry. Z żywieniowego punktu widzenia, nie ma żadnego niebezpieczeństwa dla zdrowia Pani synka, ani też zagrożenia niedoborami pokarmowymi z powodu niejedzenia mięsa. Jeżeli Pani synek spożywa produkty mleczne, jego dieta jest urozmaicona i dostarcza odpowiednią ilość owoców, warzyw i produktów zbożowych będzie prawdopodobnie zdrowszym dzieckiem niż jego rówieśnicy jedzący mięso.

Mięso inne niż ekologiczne (pochodzące od zwierząt żyjących w warunkach odtwarzających naturalne i karmionych zgodnie z ich naturą paszami nie zawierającymi GMO) jest produktem obfitującym w metabolity hormonów, sterydów i stymulatorów wzrostu, które podejrzewa się o silne działanie alergenne i rakotwórcze. Dodatkowo produkty mięsne przetworzone jak parówki, wędliny, kiełbasy zawierają konserwanty i mnóstwo niezdrowego tłuszczu o właściwościach miażdżycogennych. Kanadyjskie badania jednozniacznie wskazują, iż dzieci stosujące dietę wegetariańską są szczuplejsze, zdrowsze i rzadziej zapadają na alergie w porównaniu do swoich mięsożernych rówieśników.

Jeżeli martwi się Pani o odpowiednią podaż białka, proszę pamiętać, że mięso zawiera go zaledwie 25-35% i po obróbce termicznej, po jakiej zwykle jadamy mięso jest w dużej mierze niestrawne. Na przykład szklanka mleka zawiera blisko o połowę więcej białka (8gramów) niż parówka (5 gramów).

Jeżeli uda się Pani przemycić jaja do diety dziecka, np. w postaci domowych kluseczek,czy naleśników, absolutnie nie będzie potrzeby wmuszania w dziecko mięsa.

Pozdrawiam, wszystkiego dobrego.

Witam,

Może należy spróbować innego podejścia w kwestii żywienia Pani synka. Często mamy układają różne obrazki na talerzu z produktów i wtedy dziecko chętniej je - tutaj oczywiście dużą rolę pełni Pani nastawienie.