Utrata apetytu na mięso z warzywami po jelitówce u 22-miesięcznego syna

Po przebyciu jelitówki mój 22 miesięczny Syn stracił apetyt na mięso z warzywami-polubił wątrróbkę i parówki.Nadal zjada łososia,nabiał i pieczywo.Nie wiem w jaki sposób to zmienić.

Mgr Martyna GorczyĹska

Czy dziecko jest pod kontrolą lekarza? Czy wszystkie badania są w normie? Jeżeli dziecko jest zdrowe to nie należy się za bardzo przejmować zmianą upodobań. Warzywa oczywiście dziecko powinno jeść. Warto przemycić je w zupie. Jeżeli lubi ryby to można przygotować roladki rybne z warzywami - warto przedstawić snowi te same smaki ale w innej formie wizualnej. Można poszukać inspiracji na blogach kulinarnych prowadzonych przez dietetyków. Co do parówek - proszę patrzeć na skład, często w tego typu produktach możemy znaleźć jedynie 20-30% mięsa i to najczęściej mięsa oddzielanego mechanicznie (skrót MON - czyli tak naprawdę odpadki, a nie mięso). Dieta zarówno dziecka jak i dorosłego powinna być jak najbardziej zróżnicowana, bogata w owoce i warzywa. Proszę również pamiętać, że dziecko w tym wieku obserwuje rodziców - jeżeli Pani czegoś nie je, proszę nie liczyć na to. że dziecko zje.

Dziecko może nie mieć ochoty na wybrane produkty spożywcze. O ile nie powoduje to niedożywienia i utraty masy (gdyż ta niechęć dotyczy większości dotychczas spożywanych produktów) nie należy tego traktować jako objawu problemów z odżywianiem, a noralną fazę w życiu dziecka. Proszę na jakiś czas wycofać niechciane produkty i za kika tygodni spróbować ponownie zaproponować je dziecku do jedzenia, dbając o to, aby zawsze w diecie znalazły się owoce i warzywa (w dowolnej formie) i nabiał, produkty zbożowe - jako najbardziej kluczowe produkty w diecie dziecka.