Witam serdecznie,
Podstawą diety powinny być owoce i warzywa, nabiał, ryby, chude mięso. Szczególnie ważne są produkty bogate w żelazo, jod, selen, cynk.
Warzywa i owoce zalecane:

* warzywa, takie jak boćwina, bób, burak, groszek zielony, koper ogrodowy, pietruszka liście i korzeń, szczaw i szpinak,
* owoce – porzeczki czarne, białe i czerwone, poziomki, maliny, awokado, owoce suszone, nasiona lnu, pestki dyni, nasiona roślin strączkowych.

Istnieją związki, zwane goitrogenami, które mogą wpływać na metabolizm jodu, prowadząc do zmniejszenia jego stężenia w organizmie. To z kolei zaburza syntezę hormonów tarczycy i powoduje przerost gruczołu, tzw. wole. Stąd inna nazwa goitrogenów – substancje wolotwórcze. Goitrogeny występują głównie w roślinach z rodziny krzyżowych, takich jak kapusta, brukselka, jarmuż, kalafior, rzepa i kalarepa. Niekorzystne działanie powyższych warzyw jest tym silniejsze, im mniejsza jest podaż jodu w diecie.

pozdrawiam
Małgorzata

0
Mgr MaĹgorzata Talaga-Duma
Mgr MaĹgorzata Talaga-Duma

Witam ciepło,

wszystko zależy od tego ile jodu mamy w diecie.
Jeśli nasza dieta obfituje w pożywienie dostarczającej odpowiedniej ilości jodu, to nie ma czym martwić. Nie ma wówczas żadnego ryzyka i nie ma potrzeby rezygnacji z warzyw czy owoców.
Jod odnajdziemy w takich produktach jak: ryby, owoce morza, otręby, orzechy, brokuły. Spożywanie ryb 4 x tyg uzupełni odpowiednia podaż jodu.
Oprócz jodu ważny jest jeszcze cynk, selen, żelazo, i ważny jest błonnik.

Warzywa , które powodują , że jod wchłania się w mniejszym stopniu to : kapusta, brokuły, brukselka kalafior.
ale i to można zminimalizować, poprzez gotowanie całych produktów, a dopiero później krojenie czy rozdrabnianie.
Im dieta bardziej urozmaicona tym zdrowsza.

Pozdrawiam
Asia Szmitka-Łuszczyk mgr farmacji i dietetyk

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty