Najzdrowsza dieta dla 2,5-rocznego dziecka

Witam, mam pytanie odnośnie córeczki która ma 2,5 roku.Jaka jest najzdrowsza dieta dla maluszków?Sama jestem weganką ale mam obawy odnośnie nabiału, mięsa itp.odnośnie swojego dziecka i nie wiem jaki sposób żywienia wybrac.Proszę o poradę.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, Szanowna Pani, dziecko powinno otrzymywać zbilansowana dietę, zawierajace wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Nie może Pani eliminować nabiału i mięsa. Pozdrawiam

Dieta wegańska z całą pewnością nie jest właściwa dla małego dziecka, gdyż jest ona deficytowa w wiele niezbędnych dla prawidłowego rozwoju składników. Szczególnie ważny w diecie dziecka jest nabiał (pomimo teoretycznie wysokiej zawartości wapnia w surowcach roślinnych jego przyswajalność, szczególnie u dziecka, jest niewielka, a wykorzystanie ogranicza brak witaminy D3) oraz tłuste ryby będące źródłem NNKT takich jak DHA i EPA. Sugerowałabym w okresie wczesnego dzieciństwa zastosować się do klasycznych zasad żywienia dzieci (dostępne na stronach Instytutu Żywności i Żywienia). Jeżeli zależy Pani na przekazaniu dziecku własnych upodobań kulinarnych proszę łączyć swój sposób żywienia (zapewne oparty na wartościowych kaszach, warzywach) z niezbędnymi w diecie dziecka składnikami pochodzenia zwierzęcego. W trosce o wysoką jakość produktów podawanych dziecku może Pani także próbować podawać żywność będącą produktem rolnictwa ekologicznego.