Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 5 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Poziom hemoglobiny u weganki

Witam, jestem weganką i biegam 3-4 razy w tyg. Ostatnio chciałam oddać krew i poziom hemoglobiny wskazywał na poziomie 10,9. Staram się jeść zdrowo, pije soki z buraków z sokiem z cytryną, soki pomidorowe, dużo warzyw... a mimo to mam za niski poziom. Czy mogę coś jeszcze zrobić? Nie chcę rać żadnych tabletek.
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Odkryto nowe grupy krwi

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Dwie nowe grupy krwi, pokazują jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu. O tym, co nowe odkrycie niesie za sobą opowiadają dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny oraz Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Niestety przyswajalność żelaza z surowców roślinnych wynosi około 2% jego zawartości, komponując surowce bogate w żelazo ze źródłami witaminy C możemy podnieść to do poziomu około 5, maksymalnie 10%. Ponadto warzywa nie są w ogóle zasobne w żelazo - jest to mit nie znajdujący potwierdzenia w badaniach składu żywności. Żelaza należy raczej szukać w zbożach, roślinach strączkowych, orzechach. Jeżeli absolutnie nie chce Pani brać tabletek proszę uwzględnić taki poziom żelaza w surowcach (a więc 5% tego co znajduje się w tabelach) i na bazie tego spróbować zbilansować dietę. Problem niedoborów żelaza jest powszechny w przypadku diet wegańskich i często jedynym skutecznym pomysłem na uzyskanie prawidłowych parametrów z krwi jest stosowanie odpowiednich suplementów diety lub rozszerzenie diety o wybrane produkty pochodzenia zwierzęcego jak jaja, które mogą być źródłem dobrze przyswajalnego żelaza. Jeżeli ma Pani problem ze zbilansowaniem diety warto się udać do specjalisty, bo wymaga to rzetelnej wiedzy, którą nie sposób znaleźć w internecie.

Specjalistka żywienia człowieka. Udziela porad dietetycznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy