Problemy żołądkowe przy diecie wegetariańskiej

Dzień dobry, od 7 dni jestem na diecie wegetariańskiej, przez te dni żywiłam się głównie nabiałem, ponieważ zmiana diety była spontaniczna i nie przemyślana. Od 3 dni mam problemy żołądkowe, boli i wzdyma się po każdym posiłku; czy jest to reakcja na zbyt dużą ilość nabiału czy raczej braki białek lub innych składników? Dziś dodatkowo czuję rozdrażnienie i słabość, czy to znaczy, że powinnam wrócić do mięsa?

Problemy żołądkowe rzeczywiście mogą być związane ze zbyt dużą ilością białek mleka. Szczególnie jeśli przed przejściem na dietę wegetariańską spożywała Pani mało nabiału. Dodatkowe objawy są wynikiem źle zbilansowanej diety i przyjmowania zbyt małej ilości kalorii. Przy diecie wegetariańskiej należy szczególną uwagę zwrócić na zastępowanie białka zwierzęcego roślinnym. Obecnie na rynku można kupić wiele produktów sojowych (np. wędliny, parówki), produktów z tofu lub czysto warzywnych. Są nawet dostępne kompletne dania gotowe dla wegetarian. Wykluczyła Pani mięso, zastępują białko jedynie nabiałem. Warto do diety wprowadzić groch, fasolę, bób, soję, które zawierają dużą ilość przyswajalnego białka roślinnego. Żeby przejście na dietę wegetariańską nie było odczuwalne polecam na początku zastępowanie mięsa rybami, które z czasem również można odstawić. I co ważne produkty roślinne są zdecydowanie mniej kaloryczne, więc trzeba jeść ich więcej.