Co może znaczyć takie zniechęcenie dziecka do zabawy?

Witam Jestem mama 21 miesięcznego chłopca. Od pewnego czasu syn wogole nie interesuje się zabawkami jak i wspólna zabawą. Jeśli już to na krótka chwilkę, nie wiem jakie zabawy już wymyślać. Jedyna rozrywka jest skakanie po łóżku ale to i tak widzę ze zaczyna być nudne. Nie wiem czy robię coś źle nie potrafię go zachęcić do wspólnej zabawy. Czy to jest jakiś bunt lub okres dla takich dzieci zaczyna mi się wydawać ze nie ma chęci na zabawę ze mną i go nudzę. Jesteśmy zamknięci w domu ze względu na istniejący wirus spacer lub zabawy na dworze mamy ukrucone jak mogę go zachęcać do zabawy albo propozycje jakiś zabaw.? Dziękuje za wszelkie propozycje

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
To trudny czas. Niejednemu rodzicowi repertuar zabaw w czasie pandemii już się wyczerpał.Podejrzewam, że z pokładami cierpliwości jest podobnie.
Dobrze mieć plan dnia. Mimo, że nie wychodzimy z domu to jednak warto prowadzić życie wg schematu. Pora posiłków, sprzątania, nauki czy zabawy dobrze by była ustalona. Da to dziecku poczucie bezpieczeństwa i pozwoli przygotować go na to co będzie: że teraz jest czas na oglądanie bajki i trwa to 20 minut, a potem jemy obiad, jest drzemka, czas na zabawę, itd
Jeśli nie mamy takiego schematu to jest trudniej, wszystko dzieje się spontanicznie, bez obowiązków i faktycznie panuje chaos.Nadmiar aktywności, zabaw może doprowadzić do tego, że dziecko przestaje się nimi interesować bo jest przesyt. Dlatego dobrze jest chować zabawki i co jakiś czas je wymieniać: nagle stara zabawka okazuje się być bardzo atrakcyjna.
Może warto zacząć od tego: posprzątanie części zabawek i pozostawienie kilku by np za tydzień zainicjować ich wymianę. To też okaże się formą zabawy i oczekiwania jakie zabawki zostaną wyłożone na nowy tydzień.
Teraz już obostrzenia są zmniejszane wiec spacer można już uruchomić.
Powodzenia!
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam Agata Majda
www. pracowniaterapeutyczna.eu