Jak postępować z 2-letnim dzieckiem?

Witam! Przejdę od razu do setna. Mój syn ma 2 lata i 3 miesiące. Mówi tylko takie słowa jak papa i potrafi zrobić papa rączką gdy kogoś żegna, baba, mama, ja, mniam gdy już je ale tak jakby ciężko mu to słowo wychodzi, gdy czajnik gwiżdże on piszczy równo z gwizdkiem, gdy leci jakaś piosenka, którą lubi umie zanudzić wręcz idealnie do melodii. Nie umie pokazać gdzie ma nosek, brzuszek, nóżkę mimo że ćwiczę z nim codziennie. Gdy zaczynam pokazywać na nim nosek od razu zaczyna mnie bić lub moją mamę jakby nie chciał żebym go dotykała, nie je sztućcami mimo, że również mu pokazuje jak to robić, nie lubi jak się go karmi co akurat jest ok. Nie pokazuje palcem jeśli czegoś chce albo zobaczył coś interesującego tak samo nie zwraca uwagi jeśli ja mu palcem wskazuje jakąś rzecz. Denerwuję się gdy mówię mu że czegoś nie wolno lub nie może wziąć. Od razu zrzuca wszystko w zasięgu wzroku albo rzuca się na podłogę, lub uderza głową o łóżeczko lub bije mnie i mamę. Gdy podaje mu ciuchy z szafki kładzie je na łóżko ale żeby je schować już nie rozumie. Ma dużo zabawek ale bawi się tylko samochodami. Najczęściej ustawia je jeden za drugim lub w wieże. Tak samo układa wieże z kanapek gdy je śniadanie. Ma swoje ulubione potrawy. Gdy wyjdę z pokoju do kuchni syn czeka pod drzwiami albo od razu idzie tam gdzie ja. Ostatnio byłam z synem na pobraniu krwi. Moja mama czekała z synkiem na korytarzu gdy ja weszłam tylko dać skierowanie na pobranie krwi. Mimo że syn mnie widział i tak płakał dopóki do niego nie podeszłam. Często kręci głową, skaczę, wcześniej machał rękoma cały czas jakby chciał odlecieć teraz to jest coraz rzadziej tak samo jak wcześniej gdy krzyczał z nerwów wymiotował teraz to również się uspokoiło. Robiłam mu badania na TSH i ogólne badanie krwi i moczu. W badaniach wszystko wyszło w porządku lecz od urodzenia ciągle ma podwyższone monocyty. Pediatra syna wysłał mnie do neurologa i logopedy stwierdzając, że syn może mieć autyzm. Logopeda podejrzewa to samo na podstawie obserwacji i ankiety i skierowała mnie do stowarzyszeń, które zajmują się diagnozą dzieci, które mogą mieć autyzm. Syn jest już zarejestrowany ale dopiero na maj 2022 r. Jeśli chodzi o oglądanie bajek syn ogląda bajki bardziej edukacyjne, gdzie pokazują, tłumaczą, uczą literek, cyferek. Nie lubi grających zabawek. Od razu się denerwuję gdy zabawka gra i próbuje ją zniszczyć o podłogę byle tylko przestała grać. Do dzieci się uśmiecha i czasem podejdzie ale nie lubi być osaczany przez dzieci. Na plac zabaw nie wejdzie gdy jest dużo dzieci tak samo nie wejdzie do kogoś do domu gdy jest dużo ludzi ale jeśli chodzi o sklep to jest grzeczny. Często w czasie spaceru mruczy. Nie sygnalizuję również że się załatwia choć jeśli podstawiam nocnik i mówię czy będzie robił siusiu syn siada czy w pampersie czy bez ale nie wypróżnia się. Jeśli ustawia jakieś zabawki to muszą być tam gdzie je zostawił i w taki sam sposób muszą być jak je ułożył. Dużo się śmieje. W czasie snu krzyczy lub płacze przez sen o równej porze czyli około 1 w nocy. Nie pije mleka. Odrzucił mleko całkowicie. Jeśli daje mu jego zużytą pieluszkę potrafi ją wyrzucić do kosza. Gdy ma się kąpać grzecznie czeka aż go rozbiore. Nie interesuje się telefonami ani elektroniką. Nie lubi być dotykany po dłoniach chyba że sam pozwoli. W dzień normalnie robi sobie drzemkę. Czasami reaguje na swoje imię. Syn nie chodzi do żłobka ani nie jest pod opieką obcej osoby. Logopeda powiedział również że dopóki syn nie będzie w pełni zdiagnozowany co mu jest niestety nie mogę pójść do pracy ponieważ jest bardzo ze mną związany.Czy to może być autyzm czy coś innego?

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!

Najlepszym wyjściem jest zdiagnozowanie dziecka tak jak sugerowała pani doktor pediatra i logopeda. Skoro dwóch specjalistów podejrzewa całościowe zaburzenia to faktycznie może to tak wyglądać. Na podstawie listu diagnozy nie da się postawić ale jest w nim wiele przykładów, które mogą to sugerować. Dobrze było przyspieszyć ten proces, poszukać miejsc gdzie może czas oczekiwania jest krótszy niż 2022 rok.

Pozdrawiam Agata Majda

zapraszam w razie pytań

www. pracowniaterapeutyczna.eu

agatamajda@icloud.com