Jak zmniejszyć ból kręgosłupa?

Bardzo proszę o wyjaśnienie wyniku badania radiologicznego kręgosłupa: Niewielkie lewoboczne skrzywienie kr lędźwiowego i zniesienie lordozy. Nieznaczne zwężenie tarczy m-kr L5(S1.Zaostrzenie konturów trzonów sąsiadujących. Wnioski: początek zmian radiologicznych w przebiegu dyskopatii L5-S1 Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie. Dodam, iż biorę zastrzyki N*** od 10 dni z powodu strasznych bóli kręgosłupa, a od jutra koniec zastrzyków a w zamian S*** i D***. Co mogę jeszcze zrobić, żeby mniej bolało?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

W przypadku zmian zwyrodnieniowych (tak jak pokazało badanie RTG) ból jest często objawem dominującym. W przypadku silnego bólu stosuje się leczenie przeciwbólowe (które Pani otrzymuje) oraz fizykoterapię, a jeśli ból się zmniejszy także rehabilitację ruchową. Leczenie przeciwbólowe powinno być ograniczone do minimum, bo nie poprawia sytuacji miejscowej w kręgosłupie, a może powodować poważne uszkodzenie żoładka.

Zwykle najważniejszą metodą leczenia w przypadku zmian zwyrodnieniowych pozostaje rehabilitacja i fizykoterapia. W wybranych sytuacjach stosuje się leczenie operacyjne. O wskazaniach do operacji decyduje neurochirurg, zazwyczaj do zabiegu dochodzi w przypadku nasilonych objawów (a nie tylko bólu), takich jak niedowład czy zaburzenia zwieraczowe oraz występowania bardzo znacznych zmian zwyrodnieniowych.

Dla dokładnego uwidocznienia zaawansowania zmian zwyrodnieniowych u Pani wskazane byłoby wykonanie badania rezonansu magnetycznego.