Jak zmniejszyć lęk przed porodem?

doktorze, jestem w 33 tyg ciąży, to moja druga ciąża, pierwsza to 30h męczarni, aż w końcu urodziłam, poród siłami natury, boję się porodu, chociaż pragnę dziecka. Jak mogę zmniejszyć ten lęk ? czy znieczulenie trwa przez wszystkie fazy porodu? Jakie ma Pan zdanie na temat cesarskiego cięcia na życzenie? Proszę o odp

Aleksander Ropielewski

Nie ma powodu do obaw. Ponieważ będzie to Pani drugi poród odbędzie się on znacznie szybciej (zakładam po czasie trwania, że pierwszy poród był siłami natury) i mniej boleśnie (ok10h). Zdecydowanie odradzam cięcie cesarskie na życzenie ponieważ jest ono niekorzystne dla dziecka i wydłuża powrót do zdrowia matki po porodzie. Znieczulenie oponowe do porodu trwa przez cały okres jego trwania i istnieje możliwość dawkowania preparatu znieczulającego prze samą pacjentkę.