Jak zmniejszyć ten ból barku?

Od jakiegoś czasu towarzyszy mi straszny ból barku. Mam problem jak śpie- dodam że nic sobie nie zrobiłam, to pojawiło się tak nagle. Pewnego dni ból był tak silny, że przez 2 dni nie mogłam ruszać całą ręką.. ból nawraca raz jest mocniejszy raz słabszy a raz go nie ma. Dodam że od zawsze odczuwam problem pobolewania pleców przez to że się garbie. Może ta informacja coś pomoże. Nie wiem co robić i gdzie się udać. Strasznie mi to utrudnia funkcjonowanie, żeby było mało z nie wiadomo jakiej przyczyny mam to samo z palcem u stopy- największym. Do tego stopnia że chwilami tak boli ze nie moge nim ruszac. Proszę o pomoc co robic…

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w Pani sytuacji wskazana będzie konsultacja lekarska. Być może ból barku jest spowodowany nieprawidłową pozycją ciała w czasie snu, czy jakimś szybkim, mimowolnym ruchem. W takiej sytuacji odciążenie bolącego miejsca i odpoczynek powinny spowodować, że dolegliwości ustaną. Jednak długofalowy ból może być objawem problemów z kręgosłupem, np. zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym, wad postawy, takich jak skolioza. Jeśli staw jest zaczerwieniony lub rozgrzany, może to świadczyć o zapaleniu stawu barkowego. Z takimi objawami proszę zgłosić się do ortopedy, który obejrzy bolesne miejsce i pokieruje w procesie rekonwalescencji.

Jeśli chodzi o domowe środki łagodzenia bólu, poza maściami i lekami przeciwbólowymi można zastosować dostępne bez recepty środki przeciwzapalne- najlepiej po konsultacji z lekarzem POZ. Z pewnością staw odpocznie podczas kąpieli, warto też zastosować zimne okłady na tkliwe miejsce. Zachęcamy, by próbować delikatnych ćwiczeń rozciągających, ale tylko do granicy odczuwania dyskomfortu, nie na siłę. Przede wszystkim bark powinien zostać odciążony, choćby poprzez założenie ortezy. Z pewnością wymienione przez Redakcję sposoby pomogą Pani w codziennym funkcjonowaniu. Życzymy zdrowia!

Więcej o bólu barku może Pani znaleźć w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bole-barku-przyczyny-leczenie,

Zachęcamy do zapoznania się z podobnymi pytaniami, które zostały zadane w naszym serwisie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-lewego-barku-i-lopatki-prawdopodobnie-po-przeciazeniu-w-trakcie-pracy-fizycznej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-bol-barku-i-ograniczone-jego-ruchy,

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.