Jak zwiększyć wagę u 21-letniej kobiety?

Witam. Za miesiąc kończe 21lat, od 4 lat choruje na torbiel pajęczynówki i torbiel szyszynki w mózgowiu. Często mdleje, słabo mi, nie mogę się denerwować bo odrazu robi mi się nie dobrze, kręci mi się w głowie i telepią mi się ręce i przy tym skacze mi ciśnienie. Byłam ostatnio u kardiologa. Kardiolog stwierdził, że te wszystkie objawy nie są spowodowane guzami tylko od serca. Dziś byłam odebrać HOLTER EKG, który mam obecnie na sobie. Jakoś 2 lata temu zaczęłam popalać marihuane(raz na jakiś czas), nigdy po niej nic mi nie było, zawsze dobrze się czułam ale teraz mi znajomi wmawiają że to wszystko przez marihuane!!!! A zaczęłam palić później zanim jeszcze dowiedziałam się że jestem chora. W zeszłym roku ważyłam 58kg przy wzroście 173, do dnia dzisiejszego schudłam aż do 51kg i dalej chudne!!!! Nie wiem czy schudłam z powodu choroby, czy przez marihuane. Od czasu kiedy zaczęłam chudnąć zaczęłam mniej jeść, nie dlatego żeby schudnąć tylko dlatego że poprostu nie mam ochoty... Na siłe też próbowałam ale potem mi było nie dobrze...(Nigdy nie próbowałam się odchudzać, zawsze dobrze wyglądałam. Nie choruje na tarczyce ani cukrzyce). Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam

Witam,
Powinna Pani skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu.
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby zalecić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Muszę się zorientować jaki jest Pani styl życia, stan zdrowia, ile ma Pani czasu na przygotowywanie posiłków, jakie są Pani preferencje smakowe itp. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana współpracą to zachęcam do kontaktu drogą milową.
Nie mnie jednak powinna Pani spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 1-2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Powinna Pani unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinna Pani być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pani zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis, aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk