Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak żywić dziadka chorego na Alzheimera?

Dzień dobry, mój dziadek ma chorobę alzheimera, która bardzo szybko postępuje. Czytam o tym dużo w sieci i piszą, że nie tylko leki są ważne, ale także dieta. Problem jest w tym, że dziadek miewa swoje nastroje i czasem trudno jest go przekonać do posiłku. Co zrobić w takiej sytuacji? Na siłę przecież nie możemy go karmić...
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu stanowi 80 proc. wszystkich udarów i jest jednym z powikłań zatorowych chorób serca. Będąc główną przyczyną niesprawności osób po 40 roku życia, stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów. O przyczynach powstawania udaru mózgu, opowiada prof. Janina Stępińska, kardiolog.

Trudności z jedzeniem w chorobie Alzheimera często związane są z jej zaawansowaniem. Wiadomo,że w przebiegu tej choroby dochodzi do zaburzeń pamięci, ale pacjenci mają również inne objawy, które wpływają na postrzeganie świata-pojawia się problem z rozpoznawaniem przedmiotów, umiejętnością ich używania (np.jak użyć łyżki), także problemy z rozpoznawaniem smaków. Można spróbować urozmaicić dietę, stosować bardziej konkretne smaki, zmienić konsystencję pokarmów -czasami pacjent ma problem z pogryzieniem i połknięciem jedzenia bo buzia "zapomina" jak to zrobić, warto spróbować miksować jedzenie, podawać papki lub konsystencje zbliżone do kisielu, budyniu. Jeżeli takie problemy z jedzeniem często się powtarzają ważne jest w miarę możliwości kontrolowanie wagi. Podawanie płynów żeby pacjent się nie odwodnił, jeżeli jest problem z przełykaniem płynów, można je zagęszczać. W aptekach dostępne są suplementy diety (Nutridrink), ich wartość kaloryczna jest taka,że mogą zastąpić jeden posiłek, np.podwieczorek, drugie śniadanie.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy