Jakie zastosować odżywianie dla starszej osoby chorej na parkinsona?

moj wujek cierpi na parkinsona w zaawansowanym stadium. ma trudnosci z jedzeniem oraz połykaniem. chcielibysmy jakos urozmaicic mu diete, ale nie wiemy jak. prosze o jakies wskazówki.

Osoby z chorobą Parkinsona są zagrożone niedożywieniem, odwodnieniem, które najcześciej wynikają z zaburzeń połykania. Wskazówki dietetyczne zależą tez od chorób współistniejących. Właściwie wszystkie posiłki powinny byc przygotowane w formie łatwej do połknięcia (gęste kremy, papki, puree) (5-6 posiłków). Najprawdopodobniej konsystencja pasty bedzie powodowała zalegania pokarmu w jamie ustnej, zatem prszoe wypróbować gęste kremy. Można wykorzystać zmiksowane kasze, makaron, płatki (wszystko rozgotowane), zblendowane chude gotowane mięso, ryby, jaja i warzywa (nie z włóknami). Warto dodać sery homogenizowane, gęste jogurty z przetartymi na gładko owocami. Proszę unikać produktów suchych, twardych, chrupkich, sypkich zwiększają ryzyko zachłyśnięcia. Przeważnie płyny tez muszą być zagęszczone ( jeśli chory zachłystuje się podczas picia), wówczas można wykorzystać specjalne zagęszczacze na bazie gum (w aptekach). Jeśli nie ma podczas picia kaszlu, odchrząkiwania, czasem ułatwieniem przy piciu sa specjalne kubki z uchwytem, z dziobkiem i wycięciem na nos ułatwiającym kontrolę płynów. Pozycja przy jedzeniu siedząca. Należy dbać o higienę jamy ustnej (szczotkowanie zębów, używanie płynów antybakteryjnych).
Jeśli chory traci masę ciała, należy rozważyć włączenie jako uzupełnienie, diety specjalne z apteki 1-2 szt /dzien. Proszę pamiętać, ze należy wypijać je powoli (1 butelka 40 min).

Jeżeli w przebiegu choroby Parkinsona pojawiły się problemy z połykaniem, należy w pierwszej kolejności zająć się tym problemem. Ważna jest konsystencja pokarmów, powinna być przede wszystkim dostosowana do możliwości pacjenta, jeżeli Wujek ma trudności z połykaniem płynów, należy je zagęścić. Jeżeli problem sprawiają pokarmy stałe, trzeba je miksować. Optymalna konsystencja dla osoby z trudnościami w połykaniu jedzenie miksowane, gładkie. Warto podawać do ust mniejsze porcje, czyli zamiast dużej łyżki do zupy,podawać łyżeczką do herbaty. Jedzenie potrwa dłużej, ale mała porcja jest łatwiejsza do przełknięcia. Proszę pamiętać, że musi być pusta buzia, zanim podacie Państwo kolejną porcję, takie zaleganie resztek w ustach sprawia, że łatwo się zakrztusić. Po posiłku zawsze trzeba sprawdzić czy nic nie zostało w ustach i koniecznie zadbać o higienę jamy ustnej. Warto skonsultować się z neurologopedą (lub logopedą), który po zbadaniu Wujka przekaże dokładne wskazówki do postępowania, ja nie widząc pacjenta mogłam tylko w podać ogólne zalecenia. Proszę również kontrolować wagę, jeżeli problemy z połykaniem będą narastać, trzeba wziąć pod uwagę inne sposoby karmienia, np. zgłębnik lub PEG. W aptekach dostępne są suplementy, Nutridrinki, które można włączyć do diety. Dla osób z chorobą Parkinsona producent zaleca Nutridrink Juice Style.
Pozdrawiam