Gdzie szukać pomocy w przypadku Parkinsona zdiagnozowanego u męża?

Maz choruje i leczy sie juz kilka lat na Parkinsona poprawy niema zadnej, wrecz przeciwnie jest coraz gorzej, okropnie sie zapomina ja musze go kontrolowac nie mal 24/24 godziny, jestem juz tak zmeczona psychicznie ze zaczelam sie leczyc psychiatrycznie,prosze mi powiedziec gdzie mam szukac pomocy?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przede wszystkim proszę zadbać o swoje siły fizyczne i psychiczne. Opieka nad chorym współmałżonkiem jest trudna, zwłaszcza wymagająca czujności 24 godziny na dobę - to niezwykle obciążający okres dla całej rodziny chorego na Parkinsona. Proszę jak najczęściej prosić o pomoc osoby bliskie, tak by mogła Pani odpocząć i zregenerować siły. Wizyta w miejskim ośrodku pomocy społecznej pozwoli zorganizować specjalistyczną pomoc opiekuńczą, warto zgłosić także zapotrzebowanie na pielęgniarkę środowiskową w ramach usług NFZ.

Zachęcam, by nawiązać relację z innymi osobami w podobnej sytuacji jak Pani – w Internecie znajdziemy grupy wsparcia dla opiekunów, być może niedaleko Pani miejscowości działa stacjonarnie także grupa terapeutyczna. Na podstawie treści Pani wiadomości trudno wnioskować o sposobach leczenia męża, ale zawsze może Pani skonsultować przepisane mężowi leki i sposób terapii z innym lekarzem neurologiem. Poza leczeniem psychiatrycznym, o którym Pani wspomina, z pewnością wsparciem okaże się dla Pani psychoterapia indywidualna. Być może warto rozważyć przeniesienie męża do specjalistycznego ośrodka niedaleko miejsca zamieszkania, w którym otrzyma profesjonalną opiekę i rehabilitację.

Proszę zapoznać się także z innymi podobnymi materiałami na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-powinny-odzywiac-sie-osoby-chore-na-parkinsona,

https://portal.abczdrowie.pl/gleboka-stymulacja-mozgu-w-chorobie-parkinsona

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.