Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 8 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przyczyny autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego przyczyny.

Choroba Parkinsona jest chorobą neurozwyrodnieniową, ma zatem postępujący charakter. W jej przebiegu obserwuje się też trudności z połykaniem, a co z tym idzie, problemy z przyjmowaniem posiłków. Trudności te wynikają z obniżonej sprawności mięśni twarzy - ich właściwa praca jest potrzebna do tego, aby móc pogryźć kawałek jedzenia, wymieszać go ze śliną i połknąć. Często osoby z chorobą Parkinsona zgłaszają uczucie zalegania jedzenia w gardle lub wolniejszego "przechodzenia" jedzenia w tym obszarze. Osoba, która nie ma problemów przy jedzeniu powinna przyjmować każdą konsystencję, tzn.płyny, konsystencje stałe, itp. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek trudności w połykaniu uwagę powinny zwrócić pewne symptomy,np. wydłużony czas posiłku, mniejsze porcje, wybieranie potraw łatwiejszych do połknięcia. Trudno na podstawie Pani pytanie zdefiniować co to znaczy "prawie normalnie je". Zaburzenia połykania skutkują często spadkiem wagi pacjenta, im większe zaburzenia połykania, tym poważniejsze konsekwencje dla osoby chorej.

0

Dzień Dobry Pani,

Napisała Pani, że Chory je w miarę normalnie, czyli rozumiem że zadowalająco, więc nie ma powodu do niepokoju - ważnym jest żeby jadł wiele małych posiłków, pił dużo czystej wody z dodatkiem soku z cytryną.

Istotne są odpowiednie i regularne ćwiczenia fizyczne.

Czy może dojść do kacheksji?
Jest to indywidualne i zależne od dynamiki postępujących objawów chorobowych.

Kluczowym jest codzienny styl życia.

Życzę tylko wszystkiego najlepszego,
Irena Mielnik-Madej

Psycholog, trener w zakresie rozwoju osobowości
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy