Jaką diagnostykę wykonać, aby znaleźć źródło mojego schorzenia zatok?

Od dłuższego czasu choruje na zapalenie zatok. Po 2 tygodniach od ostatniej (dwutygodniowej) choroby zaczęło się na nowo. Od 3 dni mam mocny katar, uczucie zatkanego nosa i zatok, lekko też uszu. zaczęło się bólem gardła przy przelykaniu, jednak gardło dziś już w sumie nie boli. Od lekarza dostałam krople ze sterydem Pronasal I zalecenie stosowania także kropli Sulfarinol, które wcześniej już używałam. Jak się nie poprawi mam wykupić antybiotyk Moloxin. Czytałam skutki uboczne i chyba nie zdecyduje się na jego zakup. Oprócz tego plucze nos Fixsin i hipertoniczna wodą morską. Proszę o rady jaka dalszą diagnostykę powinnam wykonać, żeby znaleźć źródło problemu (RTG, tomografia, testy alergiczne, wymaz z nosa/gardła?) w roku 2018 byłam chora 4 razy w tym 3x brałam Amoksycyline(później z kw. klawulonowym), która raczej mi nie pomagała (stąd ten Moloxin). Dodam że mam "nieznacznie skrzywiona przegrode nosowa", wieczna chrypke, czasem problemy z głosem (zalamywanie sie glosu;przez to już nie śpiewam), czasem przy chorobie też mocno powiększone węzły chłonne pod żuchwą, uczucie zatkanego ucha, notorycznie zatkana albo lewa albo prawa dziurka od nosa. W wieku gimnazjalnym chorowałam na anginy, mononukleoze wykluczone. Dodam, że mam niedoczynność tarczycy I Hahsimoto (czy ew. TK zatok byłaby możliwa?) Prosze o rady! (może lek. Dąbski?)
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co zrobić, aby znaleźć źródło mojego bólu?

Witam. Od 10 miesięcy mam nieustanny ból kręgosłupa lędźwiowego z lewej strony oraz w lewym i prawym biodrze. Ból w promieniuje do nóg natomiast jest to bol bardziej nerwowy pojawiający sie punktowo raz w łydce raz w udzie. Można by powiedzieć, ze taki wędrujący ból, pojawiający sie na chwilę w jednym miejscu i przechodzi w inne. Dodatkowo przy np. zakładaniu spodni czy innym ruchu wymagającym naciagniecie tylnych mięśni bojawia sie taki ciągnący ból wzdłuż całej tylnej lewej nogi. Dodatkowo bol pojawia sie przy kichaniu w odcinku lędźwiowym. Mam 23 lata i nie wiem co mam robić, odwiedziłam rehabilitanta, miałam różne zabiegi na ból (laser, ultradźwięki). Obawiam sie, ze mzoe byc to cos poważnego. Za miesiąc mam wizytę u neurologa. Bardzo proszę o jakąś radę, w jakim kierunku powinnam pójść by odnaleźć źródło bólu?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jakie badania wykonać, aby znaleźć źródło niepowodzeń?

Witam Od marca staramy się o dziecko.. Niestety bez rezultatów. Wykonałam badania tarczycy wyszło tsh 4.1 włączono leczenie euthyrox 50 aktualny wynik to 0.83 Niestety nadal bez pozytywnych wyników. Jakie badania wykonać dodatkowo aby w szybki sposób znaleźć źródło niepowodzeń? Idę na kolejną wizytę do lekarza chciałabym mieć jak najwięcej wyników aby pomóc w zdiagnozowaniu problemów.
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

jeżeli dotychczas nie odnotowała Pani problemów z płodnością – nie starali się Państwo bezskutecznie o dziecko w czasie dłuższym niż rok, to nie ma Pani powodu do niepokoju. W przypadku zdrowej pary przyjmuje się, że rok to czas, który przyszli rodzice powinni sobie dać, by doszło do zapłodnienia.

Natomiast, jeśli bardzo Pani zależy, by mimo wszystko wcześniej sprawdzić przyczynę domniemanej niepłodności, to warto skonsultować z endokrynologiem wyniki badań hormonów tarczycy – nie tylko TSH, ale też fT3, fT4 oraz przeciwciał anty-TPO, co powinno dać pełen obraz stanu tarczycy. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/hormony-tarczycy-rodzaje-badanie.

Pozostałe badania, które wykona Pani w gabinecie ginekologa, to: USG narządu rodnego, a w przypadku gdy specjalista uzna to za konieczne: histeroskopia i/lub badanie drożności jajowodów. Proszę pamiętać, że tego typu badania wykonuje się, gdy ginekolog podejrzewa niepłodność lub bezpłodność – u Pani na razie nie ma ku temu podstaw. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-droznosci-jajowodow.

Jeśli chodzi o badania laboratoryjne, które może Pani wykonać na własną rękę, to są to badania hormonalne. Poza hormonami tarczycy, może Pani ocenić: poziom prolaktyny, testosteronu, estrogenów, FSH, LH i AMH. O badaniach hormonalnych traktuje ten artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/badania-hormonalne-u-mezczyzn-testosteron-estrogen-luteina-folikulotropina-prolaktyna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty