Jaka jest interpretacja wyników badań hormonów tarczycy?

Dzień dobry. Mam 20lat. Bardzo proszę o interpretację wyników: TSH - 2,820 (norma 0,27-4,2) FT3 - 5,25 (norma 3,13-6,76) FT4 - 21,410 (norma 12,000-22,000) Od siedmiu miesięcy mam suchy, męczący kaszel, jestem blada i czuje się ciągle zmęczona. Spirometria i rtg klatki piersiowej wyszły prawidłowo. Testy alergiczne ujemne. Dodatkowo w badaniach krwi żelazo- 251 (norma 50-170) bilirubina bezpośrednia -0.76 (norma <0.41) Hemoglobina- 15 Czy te wyniki mogą wskazywać na problem z tarczycą?

Dzień dobry,

Wyniki badań hormonalnych są prawidłowe, choć średnie wartości TSH w Pani wieku są nieco niższe. Jeśli jednak nie planuje Pani ciąży nie ma wskazań do leczenia - u kobiet planujących ciążę zaleca się, aby TSH wg aktualnych polskich wytycznych wynosiło poniżej 2,5. Z uwagi na Pani dolegliwości proponowałbym jeszcze ocenę tarczycy w usg. Z uwagi na wysokie żelazo proszę oznaczyć ferrytynę i transferynę. Najlepiej, gdyby z wynikami zgłosiła się Pani do dobrego specjalisty chorób wewnętrznych, a w razie nieprawidłowości w usg tarczycy do endokrynologa. Proszę zabrać ze sobą wszystkie wyniki bdań w tym mrfologię - można z niej odczytać sporo innych rzeczy, które mogę wskazać na konieczność poszerzenia diagnostyki. W razie potrzeby - oceni to lekarz - warto wykonać spirometrię oraz sprawdzić, czy nie ma Pani pasożytów - w tym przypadku występuje często nocny kaszel. A więc dalsze postępowanie zależy od dokładnie zebranego wywiadu z Panią, szczegółowego badania i przeanalizowania wyników Pani badań.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz