Jaka jest przyczyna powiększenia węzłów chłonnych u 21-latka?

Witam. Mam problem a mianowicie od kilku lat na szyi po obu stronach mam powiększone węzły chłonne. Nie miałem żadnych objawów klinicznych, wszystko było w porządku. Pewnego dnia dowiedziałem się, że mój wujek umiera w szpitalu - pojechałem do niego i gdy go zobaczyłem, całego mnie sparaliżowało, dosłownie wszystkie części ciała. Ciągle płakałem. Dwa dni później wieczorem poczułem się dziwnie, jakbym był wyczerpany. Przestraszyłem się, bo przypomniałem sobie o tych węzłach. Zacząłem jeździć po szpitalach (5 razy). Miałem robione: TK głowy: Obecne artefakty. Nie uwidoczniono ewidentnych cech krwawienia wewnątrzczaszkowego. Zróżnicowanie istota szara-biała mózgu zachowane. Układ komorowy nieposzerzony, symetryczny, bez przemieszczeń. Zbiorniki podstawy prawidłowe. Niewielkie zmiany zapalne zatoki klinowej lewej. RTG klatki piersiowej - prawidłowe USG jamy brzusznej - prawidłowe USG węzłów chłonnych: Tarczyca prawidłowej wielkości, położona typowo o równych obrysach. W dolnym biegunie płata lewego bezechowa torbiel śr. 7mm i nieregularny obszar o niejednorodnej echogeniczności. Poza tym tarczyca o jednorodnej, prawidłowej echogeniczności miąższu bez widocznych innych zmian ogniskowych. Obustronnie ślinianki prawidłowe. Obustronnie w okolicach podżuchwowych pojedyncze, odczynowe węzły chłonne o wym. do 24x9x9mm Innych zmienionych węzłów chłonnych nie stwierdza się. Węzły nie są twarde, przesuwalne, gdy mocniej nacisnę - delikatnie bolą. Lekarz wykonujący badanie powiedział, abym nie martwił się węzłami gdyż według niego nie mają charakteru onkologicznego.. że to mogło zostać po jakiejś infekcji. Jedynie kazał zrobić TSH, FT3, FT4, anty-TPO ze względu na tą torbiel. TSH 1.805 (0.270-4.700) anty-TPO 11.10 (<34.00) FT3 5.82 (4.00-8.30) FT4 21.56 (10.60-19.40). Po zrobieniu badań umówiłem się na wizytę u Endokrynologa. Zostawił to jedynie do obserwacji i kontroli - za 3 miesiące. Badania krwi: (z dnia 17 lutego 2023) WBC 10.6 (4.0-10.0) RBC 5.20 (4.50-6.00) HGB 15.8 (13.5-18.0) HCT 42.9% (42.0-55.0) MCV 82.5 (80.0-98.0) MCH 30.40 (27.00-34.00) MCHC 36.8 (31.5-36.0) RDW-SD 36.0 (37.0-54.0) RDW-CV 11.9% (11.0-16.0) PLT 310 (150-400) PDW 8.6 (9.0-14.0) MPV 9.0 (7.0-11.0) P-LCR 15.5% (15.0-35.0) PCT 0.28% (0.19-0.36) CRP 0.15 (<0.50) Wapń całkowity 2.69 (2.0-2.60) D3 - 14 (niedobór) Potas 3.4 (3.8-5.6) Poza tym próby wątrobowe, lipaza, glukoza w porządku. Dodatkowo od jakiegoś czasu mój puls wynosi 90-110 Zamartwiam się faktem, że od 25 grudnia 2022 (od pierwszej wizyty w szpitalu i wyników krwi) zaniepokoiło mnie to, że ciągle mam niedobór potasu, podwyższone WBC [do 13tys], MCHC za wysokie [raz w jednym badaniu było prawidłowe]. Co ciekawe, na czczo wszystkie wyniki krwi były prawidłowe. (WBC wynosiło 9.45) Pomimo, że niby wszystko jest w porządku, popadłem w depresję... ciągle płaczę, ciągle mierzę temperaturę, co chwilę potrafię wchodzić na wagę i kontrolować czy czasem nie schudłem.. Aktualnie jestem pod kontrolą psychiatry, przyjmuję leki.. ale nadal mam za głową, że coś może być nie tak, że coś jest na rzeczy... już nie wiem sam co myśleć... czy ta cała sytuacja z wujkiem (bo od tego wszystko się zaczęło) mnie przytłoczyła czy jak... Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie - może trochę chaotycznie wszystko napisane, ale mam nadzieję że ktoś będzie w stanie mi mógł pomóc czy iść w dalszą diagnostykę czy mam jednak myśleć, że jest wszystko w porządku. Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonał Pan niezbędną diagnostykę, która pozwoliła na wykluczenie poważniejszych nieprawidłowości.

Na podstawie przedstawionych wyników badań, prawdopodobnie większość parametrów wystąpiła w ustalonej normie referencyjnej. Nieznaczne przekroczenie poziomu białych krwinek nie powinno mieć większego znaczenia diagnostycznego. W przypadku niedoboru potasu można odczuwać osłabienie mięśni, zwiększone pragnienie, czy częstomocz. Należy podkreślić, że stosowanie wielu leków może wpływać na wypłukiwanie się potasu z organizmu.

Obecność powiększonych węzłów chłonnych natomiast prawdopodobnie ma charakter odczynowy, jako następstwo przebytych infekcji wirusowych lub bakteryjnych. Może mieć też to związek z nieznacznie podwyższonymi leukocytami.

Analizując opisany przez Pana stan zdrowia oraz towarzyszące dolegliwości, można by stwierdzić, że rozwinęła się nerwica lękowa. Zaburzenie to może przejawiać się zwiększonym lękiem swoje zdrowie i życie. Występować przy tym mogą objawy psychosomatyczne, niezwiązane z żadną jednostką chorobową.

W razie braku poprawy samopoczucia zalecamy Panu ponowną konsultację z lekarzem psychiatrą, a także rozpoczęcie psychoterapii. Specjalista pomoże uporać się z występującymi lękami, aby polepszyć Pana komfort życia.

Życzymy lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.