Jaka jest przyczyna powstania zgorzeli? [PORADA EKSPERTA]

Zgłosiłam się do stomatologa z wypadniętymi plombami. Stomatolog "naprawił" te 2 zęby jednak znalazł 3 pozostałe zęby do leczenia. Problem dotyczy zęba 36, który mnie nie bolał ani nie reagował bólem na żadne bodźce, dr stwierdziła, że jest nieszczelny (potwierdziła to zgłębnikowaniem, tak napisała na piśmie chociaż nie mam pojęcia co to jest i jak się to robi, po prostu stwierdziła, że jest wewnatrz próchnica i otworzyła ząb). Po oczyszczeniu i zaplombowaniu, dokuczały mi silne bóle i reakcja na zimno i ciepło, również ból w nocy. Do stomatologa zjawiłam się ponownie, otwierając ząb, stwierdziła, że wytworzyła się zgorzel i zadecydowała o leczeniu kanałowym. Czy ten ząb rzeczywiście wymagał leczenia, skoro nie dawał żadnych dolegliwości bólowych? Co to jest zgłębnikowanie? I czy leczenie zostało przeprowadzone prawidłowo skoro wytworzyła się zgorzel?
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Przyczyną powstania zgorzeli są bakterie beztlenowe, które dostały się do miazgi zęba. Dochodzi do tego w zębach z głębokimi ubytkami próchnicowymi, lecz także w zębach już leczonych. Szczególnie często proces dotyka zębów z zaplombowanymi wcześniej głębokimi próchnicami, w których na dnie ubytku zostało pozostawionych trochę bakterii. Poza tym może on dotknąć również zęby zdrowe – kiedy bakterie dostaną się przez kanaliki korzeniowe, np. przy obecności zmiany okołowierzchołkowej w zębie sąsiednim lub przy współistniejących chorobach przyzębia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jaka jest dieta przy stłuszczeniu wątroby? [PORADA EKSPERTA]

Dzień dobry, na badaniu Tomografii komputerowej otrzymałęm informację, że moja trzustka i wątroba są otłuszczone. PRzyczyną jest moja nadwaga mam 118kg przy 180cm , to badanie dało mi do myślenia, zeby się wziąć za siebie. Mam kilka pytań - Czy dieta w przypadku stluszczenia wątroby i trzustki jest taka sama? Czy np na stłuszczenie wątroby jest coś dobrego co spowoduje problem z trzustką? - Pytanie o chleb w takiej sytuacji, jaki można używać? Przeczytałem, że dobrą opcją będzie Graham. - Wiem, że stłuszczenie jest jeszcze stanem , który można cofnąć, ale moje pytanie brzmi czy efekty pojawią się już wtedy gdy np przy swoim wzroście 180cm osiągnę 100kg, czy dopiero jak np moje BMI będzie prawidłowe? Innymi słowy kiedy można zauważyć poprawę. - I ostatnie pytanie o aktywność fizyczna - jestem informatykiem 8-9h przed komputerem, tramwajem do pracy, praktycznie 0 aktywność. Czy wprowadzenie codziennych spacerów około godzinnych (około 5-6 tys kroków) może być na początek dobrą aktywnością? dzięuję za odpowiedz
MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

Cieszę się, że wykazuje Pan odpowiedzialną postawę wobec własnego zdrowia.

Musi Pan wiedzieć, że determinantą "odchudzania", czyli redukcji masy ciała (najlepiej poprzez utratę tkanki tłuszczowej) jest deficyt kaloryczny. Sugeruję:

1) Wyliczenie podstawowego zapotrzebowania kalorycznego. Od otrzymanej wartości należy odjąć 300-500 kcal. Kalkulatory znajdzie Pan w internecie.

2) Zainstalowanie aplikacji pozwalającej na prowadzenie bilansu energetycznego, poprzez wprowadzanie danych dot. spożytych pokarmów,

3) Pomiary masy ciała zależą m.in. od ilości spożytych płynów czy zasobów glikogenu mięśniowego, dlatego zalecam codzienne ważenie i wyciąganie cotygodniowej średniej, a także ocenę efektów za pomocą np. centymetra krawieckiego.

3) Taka aktywność sprawdzi się na początku, zachęcam jednak do regularnego zwiększania natężenia wysiłku. Dobrym pomysłem będzie również konsultacja z trenerem osobistym i rozpoczęcie treningów siłowych.

4) Nie da się jednoznacznie ocenić czy i kiedy zmaleje stopień stłuszczenia wspomnianych narządów. Na razie proszę skupić się na systematycznej pracy nad redukcją tkanki tłuszczowej.

5) Przy zachowanym ujemnym bilansie kalorycznym, braku nietolerancji pokarmowych i prawidłowej gospodarce węglowodanowej, dobór produktów ma drugorzędne znaczenie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jaka może być przyczyna powstania nerwiaka?

Witam.Czy nerwiak spowodowany urazem mechanicznym (np.przeciecie nozem) to jest nowotwor czy to jest zrost przeciecia nerwu?czy taki nerwiak moze przeksztalcic sie w cos groznego?
KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

przyczyny powstawania nerwiaka nie zostały do końca poznane. Tworzenie się nowotworu jest wypadkową działania znanych rakotwórczych czynników środowiskowych, spontanicznych mutacji i błędów materiału genetycznego oraz predyspozycji genetycznych. Nie wyodrębniono konkretnych czynników ścisłe odpowiedzialnych za powstawanie nerwiaków, ale wiadomo z obserwacji klinicznej, że często powstają one w miejscu narażonym wcześniej na uraz mechaniczny, czyli może pojawić się w miejscu urazu. Warto zatem zarejestrować się do lekarza rodzinnego, żeby ten poradził Pani, co dalej zrobić i dał skierowanie do odpowiedniego specjalisty, żeby była Pani pod dobrą opieką. Nie trzeba się stresować, ale należy zmianę skontrolować. Życzymy zdrowia i wszelkiej pomyślności. Poniżej artykuły, które mogą Panią zainteresować.

https://portal.abczdrowie.pl/nerwiak-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/nowotwory

https://portal.abczdrowie.pl/uszkodzenie-nerwow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty