Jaka jest przyczyna trudności w oddychaniu przy prawidłowej spirometrii?

  Witam, mam pytanie do eksperta. Mam dziewczynę, która ma 18 lat i pojawiły się jej trudności w oddychaniu. Zaczęło się to jakiś rok temu, ale były to bardzo lekkie trudności, które szybko przechodziły. Niedawno się to nasiliło, podejrzewaliśmy astmę. Poszła na badania do pulmonologa i spirometria wykazała, że wszystko jest jak w największym porządku, lekarz powiedział, że nie ma co leczyć, bo wszystko jest ok. Myśleliśmy, że to jakieś uczulenie na coś, ale wykluczamy pyłki i inne takie, bo przecież jest zima. Ja też myślałem, że może to być uczulenie na kurz, ponieważ podczas zrywania tapet przy remoncie trudności oddychania się nasiliły. Ja już nie wiem co robić, lekarz pierwszego kontaktu nie chce wypisywać skierowań na badania, bo twierdzi, że moja dziewczyna jest zdrowa - szkoda gadać nawet. Może to tarczyca? Trudności się nasilają niekiedy po prostu tak same od siebie, w stanie spoczynku, ale podczas wysiłku fizycznego są one zawsze. Dziewczyna jest lekko "puszysta", ale nie bardzo. Podejrzewam też nerwicę, ale nie jestem lekarzem i pojęcia nie mam co to może być. Dzisiaj idziemy do lekarza, ale wątpię, że coś wymyśli. Co robić? Bardzo proszę o pomoc.

ponad rok temu

Witam serdecznie,
Przyczyną alergii nie muszą być pyłki, substancją uczulająca mogą być roztocza kurzu domowego, substancje zawarte w pożywieniu, środki kosmetyczne. Jeżeli występują takie objawy warto wykonać testy alergiczne w ich kierunku. Proszę zwrócić uwagę w jakich sytuacjach pojawiają się objawy.
Jeżeli chodzi o przyczynę psychogenną czyli związaną z emocjami, również istnieje taka możliwość, jednak stwierdzić to można po wykluczeniu innych przyczyn objawów.
Zachęcam do wizyty u alergologa, można również spróbować skorzystać z pomocy psychologa.

Pozdrawiam