Jaka jest szansa pojawienia się przepukliny okołostominnej pół roku po zabiegu usunięcia jelita grubego?

Dzień dobry, jestem pół roku po operacji usunięcia jelita grubego i wyłonienia ileostomii (Chorowałem na WZJG). 3 Miesiące temu miałem zabieg plastyki stomii (była nieprawidłowo wyłoniona - część była pod skórą). Mam pytanie jaka jest szansa pojawienia się przepukliny okołostomijnej po takim czasie ? Dodam, że nie dźwigam ciężkich rzeczy, nie napinam mięśni brzucha. Po operacjach trochę przytyłem. Czytałem, że to zdarza się raczej w przypadku kolostomii.

Lek. Tomasz Budlewski

jest takie ryzyko powstania lecz jest ono raczej niskie, szczególnie teraz jeśli operacja przebiegła prawidłowo to należy być dobrej myśli i zachowywać się jak dotychczas względem dźwigania itp