Jaka jest szansa w tej sytuacji na ciążę?

Od pol roku przyjmuje tabletki anty , wszystko było dobrze brane okres zawsze na czas. W tym miesiącu przyjmowania w 3 tygodniu cyklu zapomnialam dwoch (sobota , niedziela) wzięłam dwie w poniedziałek I później poniedzialkowa. W środę skończyłam opakowanie w piątek przyszedł okres trwał 3 dni I od tamtej pory boli mnie podbrzusze jak na okres . Oczywiście zrobiłam przerwę zamiast 7 to 8 dni przez pomyłkę. Jaka jest szansa że to ciaza ?

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno opóźnione przyjęcie dwóch tabletek antykoncepcyjnych, jak i wydłużenie przerwy do ośmiu dni mogło zaburzyć skuteczność antykoncepcji.

Ósmy dzień przerwy tak naprawdę powinien być dniem, w którym rozpoczyna się nowe opakowanie tabletek, a więc w tym dniu powinna zostać przyjęta pierwsza tabletka antykoncepcyjna. Jeśli tak się nie stało, to sytuację tę należy traktować jako pominięcie tabletki, które jak wiadomo osłabia działanie tabletek.

W związku z powyższym w tych dwóch przypadkach powinno się stosować dodatkowe zabezpieczenie, aby nie doszło do zapłodnienia. Jeśli nie używała Pani prezerwatywy podczas stosunków, które nastąpiły po tych incydentach, to istnieje możliwość ciąży.

Aby zweryfikować, czy nie doszło do zapłodnienia najlepiej udać się do ginekologa bądź wykonać test ciążowy najwcześniej dwa tygodnie od stosunku.

Postępowanie w przypadku spóźnionej tabletki zostało opisane w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/co-robic-w-przypadku-spoznionej-tabletki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.