Jaką maść zastosować po ukąszeniu pszczoły?

Dziś mamy piątek, we wtorek musiałem nadepnąć pszczołę , gdyż będąc na bosa na tarasie poczułem jakbym miały jakiś kamyszek pod stopą, próbowałem to usunąć lecz nie szło gdy jednak kilka razy postrzałem pozbyłem się tego. Dopiero wieczorem coś mnie kuło ,żona zauważyła to mogła być pszczoła, coś tam wyciagla. Jednak w czwartek palec opuchnięty, w piątek dziś,nawet po moczeniu w occie,opuchlizna przechodzi dalej. Nie wiem już co dalej. Chyba zawitam w aptece po jakąś maść, gdyż mam trudności w chodzeniu. Pytam się jak długo ta opuchlizna będzie się trzymać ?

Mgr Artur Rumpel Farmaceuta

Proponuję przez 3 dni smarować hydrokortyzonem w kremie w stężeniu 1% (np. Maxicortan) 3 razy na dobę. Jednocześnie sugeruję użycie doustnie cetyryzyny w tabletkach 10 mg (Zyrtec, Allertec, Amertil, Alerzina, Cetip) raz dziennie wieczorem. Jeśli po trzech dniach nie będzie poprawy, radzę się udać do lekarza. Nie zalecam stosowania hydrokortyzonu dłużej niż trzy dni. Jeśli trzeba będzie jeszcze smarować po trzech dniach, bo na przykład będzie poprawa, ale niecałkowita, proponuję stosować następnie fenistil w żelu, również trzy razy dziennie. Fenistil działa lepiej, jeśli jest trzymany w lodówce. Ważnym elementem zaproponowanej terapii jest doustna cetyryzyna, gdyż reakcja po ukąszeniu owadów przypomina reakcję alergiczną i jest oparta na mechanizmie histaminowym, toteż leki przeciwhistaminowe, takie jak cetyryzyna przyniosą w takim stanie znaczącą ulgę. Jeśli jedynym objawem jest opuchlizna, takie działanie powinno wystarczyć. Jeśli jednak miejsce ukąszone jest wyraźnie przebarwione, radzę udać się do lekarza jak najszybciej.