Jaka może być przyczyna moich problemów z pęcherzem?

Witam, prosiłbym o odpowiedź, która pomogłaby mi podjąć decyzję, jak dalej postąpić z moim leczeniem. Mam 22 lata, jestem mężczyzną. Od kilku lat mam problem z pęcherzem moczowym, mam osłabione czucie wypełnienia i tym samym problem z jego opróżnianiem, w wyniku urodynamiki: "Pecherz o zwiększonej podatności ściany, zmniejszonym czuciu głebokim i zwiększonej pojemności, nie obserwowano niekontrolowanych skurczów wypieracza, prawidłowe ciśnienie wypieracza, skoordynowana czynność wypieracz-zwieracz, zmniejszony przepływ cewkowy." Natomiast dziś wykonałem badanie MR kręgosłupa lędźwiowego i wyszło ono dość nieciekawie:( "Zwężenie szczeliny m-k Th11/Th12 ze zmianami degeneracyjnymi krążka m-k i osteofitami na krawędziach tylno-bocznych sąsiadujących trzonów, które uwypuklają się dokanałowo i uciskają worek oponowy, na poziomie Th11/Th12 symetryczne uwypuklenie krążkow m-k (bulging) z cechami ucisku worka oponowego, to samo na poziomie L4/L5 i L5/S1, na poziomie segmentu S1 po stronie prawej widoczna jest torbiel okołónerwowa wielkości 1,5x1,2 cm". I stąd moje pytanie: czy faktycznie ucisk worka oponowego, bądź ta torbiel okołonerwowa mogą być przyczyną moich problemów z pęcherzem, a zwłaszcza osłabionego czucia, bo chociaż oczywiście sam rozważam taką możliwość, to do tej pory byłem niemal przeświadczony, że jest ono wynikiem wieloletniego 'treningu pęcherza', który polegał na bardzo długim przetrzymywaniu moczu w dzieciństwie. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

MR kręgosłupa wskazuje na wielopoziomową dyskopatię, czyli chorobę krążka międzykręgowego, dającą w efekcie tzw. objawy uciskowe na włókna i korzenie nerwowe, co powoduje dolegliwości bólowe i może być przyczyną zaburzeń funkcjonowania pęcherza moczowego. Z takim wynikiem MR powinien Pan zgłosić się do neurologa bądź neurochirurga, ewentualnie ortopedy, celem wskazania właściwego leczenia. Przetrzymywanie moczu w pęcherzu w dzieciństwie nie daje takich objawów w przyszłości.

Pozdrawiam serdecznie.