Jaka może być przyczyna podwyższonego potasu?

Witam. Robiłam ostatnio badania kontrolne (tak dla samej siebie) - morfologię, cholesterol, sód, potas, magnez, glukozę. Wszystko mam w normię oprócz potasu. Norma jest bodajże do 5,1, a ja mam 5,4. Dodam, że obecnie na nic nie choruję. Fakt, przyjmowałam ostatnio magnez i potas w tabletkach, może to jest powodem jego podwyższenia? Teraz odstawiłam. Przyjmuję także codziennie tabletki hormonalne oraz multivitaminę. Mam 22 lata. Czy powinnam udać się z tym do lekarza?
22 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Normy dla poszczególnych parametrów często nieco się różnią w zależności od laboratorium. Przyjmuje się, że dla potasu norma wynosi średnio od 3,5 do 5,5 mEq/l bądź mmol/l. Można więc przyjąć, że Pani wynik jest na górnej granicy normy - nie jest to jeszcze szczególnie duża nieprawidłowość.

Przyczyny podwyższenia potasu mogą być różne, jednak jeśli ma Pani prawidłowy poziom mocznika i kreatyniny (tj. nie ma niewydolności nerek), to najbardziej prawdopodobne wydaje się to, że poziom potasu wzrósł w wyniku suplementacji
(tj. przyjmowania leku zawierającego potas). Myślę, że powinna Pani zaprzestać suplementacji potasu, za około tydzień lub dwa może Pani wykonać badanie kontrolne.