Jaka może być przyczyna zaburzeń koncentracji?

Mam 62 lata. Pracuję w zawodzie wymagającym dużego wysiłku umysłowego (pilne opracowania). Praca stresogenna. Od dwóch lat zauważyłem pogorszenie pamięci i koncentracji. Podejrzewam uszkodzenie hipokampu. Pytanie: jak zbadać lub upewnić się co do zakresu uszkodzeń oraz czy jest metoda na leczenie lub zatrzymanie procesu zmian w neuronach (poza lekami na depresję).

Witam. Proszę udać się do neurologa, który zleci badania. Pogorszenie pamięci i koncentracji może mieć związek ze stresem, o którym Pan wspomina. Może też być naturalnym procesem, to jednak będzie można ocenić po przeprowadzeniu wywiadu i badań

Szanowny Panie,

To bardzo dobrze, ze jest Pan czujny na pojawiające się zmiany w funkcjonowaniu i szuka Pan dla siebie odpowiedniej diagnozy i leczenia. Zaburzenia pamięci i koncentracji często pozostają niezauważone przez pacjentow lub przez nich lekceważone - Pana postawa jest zdecydowanie bardziej porządana i dająca szansę na szybką i trafną diagnozę oraz leczenie.
W pierwszej kolejności sugeruję Panu udanie się do lekarza pierwszego kontaktu celem uzyskania skierowania do dwóch specjalistów: neurologa oraz psychiatry.
Lekarz neurolog będzie w stanie sprawdzić stan układu nerwowego i wykluczyć ewentualne przyczyny organiczne objawów które Pan odczuwa (a którymi mogą być na przykład jakieś uszkodzenia układu nerwowego, zmiany jego ukrwienia itp). Zaleci tez odpowiednia farmakoterapię jeżeli takowa będzie potrzebna.
Po wykluczeniu determinanty neurologicznej należy udać się do lekarza psychiatry który wykona diagnozę pod katem psychologicznego podłoża objawów - zaburzenia pamięci i koncentracji mogą być rezultatem trudności emocjonalnych czy stresu.
Zaleci wówczas odpowiednie leczenie oraz terapie.
Życzę panu zdrowia.