Dzień dobry!
Preparat o nazwie Encephabol forte firmy Merck KGaA to lek (dostępny wyłącznie na receptę, obecnie nierefundowany i sprowadzany tylko na zamówienie). To ważne, ponieważ leki – w przeciwieństwie do suplementów diety – to produkty medyczne o udowodnionej skuteczności, przebadane i produkowane pod ścisłą kontrolą, w których odpowiednie dawki substancji czynnych wykazują działanie terapeutyczne w leczeniu chorób.
Encephabol należy do grupy leków nootropowych (prokognitywnych), czyli poprawiających pracę mózgu. Jest stosowany w leczeniu objawów przewlekłej niewydajności mózgu m.in. po urazach czaszkowo-mózgowych oraz przy demencji. Zmniejsza objawy zaburzeń pamięci i koncentracji, logicznego myślenia, braku motywacji do działania i nadmiernej męczliwości oraz zaburzeń nastroju; ma działanie stymulujące i poprawiające kondycję psychiczną.
Za terapeutyczne działanie leku Encephabol odpowiadają dwie substancje czynne: dichlorowodorek pirytynolu (100 mg) i pirytynol (80,2 mg). Dichlorowodorek pirytynolu (dostępna postać pirytynolu) został opatentowany przez w/w firmę już w 1961 roku, a powszechnie stosowany w medycynie jest od roku 1963. Substancja ta poprawia metabolizm niektórych grup komórek ośrodkowego układu nerwowego, podnosi stężenie serotoniny (tzw. hormonu szczęścia) oraz enzymów, stymulując pracę mózgu; ma również działanie przeciwzapalne. Leczenie jest długotrwałe i trwa od kilkunastu tygodni do wielu miesięcy.
Pyta Pani o skuteczność leku Encephabolu, być może z powodu wysokiej ceny tego specyfiku. Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ działanie leku w przypadku konkretnego pacjenta zależy od wielu czynników, np. wieku, ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, kondycji emocjonalnej i osobowości. Należy też pamiętać, że problemy z pamięcią i koncentracją, mogą być tylko objawami wielu innych schorzeń – od zwykłego przemęczenia i niedoborów składników odżywczych, przez chociażby częstą niedoczynność tarczycy (tzw. mgła mózgowa) czy zaburzenia psychiczne (lękowe, depresyjne), do bardziej poważnych chorób. Odpowiedź na pytanie, czy warto włączyć ten lek, należy do lekarza specjalisty – neurologa lub psychiatry. Choć ten lek uważany jest za bezpieczny także w długotrwałym stosowaniu, są także przeciwwskazania do jego włączenia. Tylko lekarz znający całą historię zdrowotną konkretnego pacjenta i przyczyny zaburzeń pracy umysłowej, może Pani doradzić.
Niezależnie od dalszego postępowania farmakologicznego, warto poznać naturalne metody poprawy pracy mózgu; zwłaszcza, jeśli objawy są łagodne i niezwiązane z czynnikami organicznymi.
Zachęcam do zapoznania się z poniższymi linkami:
• https://portal.abczdrowie.pl/nootropiki-czym-sa-i-czy-naprawde-dzialaja
• https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-koncentracja-i-pamiecia
• https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-koncentracja
• https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-mozg
• https://portal.abczdrowie.pl/dieta-jedzenie-dobre-dla-mozgu-czym-nakarmic-neurony
Pozdrawiam Panią serdecznie.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czym mogą być spowodowane zaburzenia koncentracji i pamięci? – odpowiada Mgr Marta Pociecha
- Co oznaczają duże zaburzenia pamięci i koncentracji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dysleksja rozwojowa, zaburzenia pamięci, zaburzenia koncentracji – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Jak nie mieć zaburzeń koncentracji i zaników pamięci? – odpowiada Maria Fraszewska
- Jak leczyć zaburzenia koncentracji i pamięci? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Co mogą oznaczać zaburzenia pamięci i koncentracji u młodej osoby? – odpowiada Dr n. med. Magdalena Nowaczewska
- Czy guzy mózgu powodują zaburzenia pamięci i koncentracji? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Zaburzenia pamięci, koncentracji i zaniki pamięci – odpowiada Mgr Magda Augustyniak
- Czy Arypiprazol wpływa na polepszenie koncentracji i pamięci? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Czy ta dawka leku zaburza koncentrację? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Bilobil forte (Ginkgo bilobae folii extractum siccum)
Masz problemy z pamięcią i koncentracją? Wypróbuj
Opokan Forte - wskazania, dawkowanie, skład i skutki uboczne
Opokan Forte to lek o działaniu przeciwbólowym, pr
Adderall - działanie, stosowanie, dawkowanie i dostępność
Adderall to jeden z najpopularniejszych leków w St