Jakie mogą być przyczyny problemów z koncentracją?

Witam. Mam kilka pytań na temat pamięci i koncentracji. Jakie są najczęściej przyczyny? Jak zaobserwować, że ma się problemy z koncentracja? Czy problemy z koncentracją i pamięcią mogą wynikać z temperamentu człowieka? Kiedy się zaniepokoić tymi problemami? Czy często są wynikiem chorób układu nerwowego?

Dzień dobry, bardzo trudno jest odpowiedzieć na Pani pytanie. Często jest to bardzo indywidualna kwestia. Warto skorzystać z pomocy specjalistycznej by dowiedzieć się co jest przyczyną u Pani. Np. można wykonać EEG Biofeedbac. To pomoże ustalić treningi jakie należy wykonywać żeby poziom koncentracji poprawić . Pozdrawiam A. Pacia

Szanowna Pani,
Dziękuję za te pytania.
Przyczyny zaburzeń pamięci i koncentracji mogą być bardzo różne. Mogą być wynikiem istniejącej choroby somatycznej (począwszy od przeziębienia przez depresję, na chorobie neurologicznej skończywszy); mogą wynikać z ogólnego osłabienia organizmu związanego z brakiem snu czy złym żywieniem się; mogą być związane z komponentą psychologiczną - wynikać z nadmiaru stresu, zmęczenia psychicznego, trudności emocjonalnych. Oczywiście wymieniłam tylko te najbardziej powszechne - przyczyny mogą być również inne.
O zaburzeniach pamięci i koncentracji ogólnie biorąc mówimy wówczas, gdy osoba na nie cierpiąca dostrzega znaczne pogorszenie swojego standardowego poziomu funkcjonowania, które zaczyna wpływać na jej życie i efektywność. W takim wypadku należy się "zaniepokoić" oraz skierować do lekarza (w pierwszej kolejności - lekarza pierwszego kontaktu, następnie neurologa oraz psychiatry) celem zdiagnozowania źródeł trudności oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia.