Problemy z koncentracją i z czytaniem ze zrozumieniem

Mam problemy z koncentracją i czytaniem. Mam szeroki zasób słownictwa - ale nie wynika to z tego, że czytam. Czytane przeze mnie teksty są nierozumiane, uciekam myślami, muszę przeczytać każde zdanie minimum 3 razy, aby zrozumieć o co chodzi - często muszę powracać do początku akapitu, bo już nie pamiętam tematu. Po kilku stronach lub linijkach rezygnuję. Czy ćwiczenie czytania, na przekór, mimo niezrozumienia jest w stanie mi pomóc? Zawsze dostawałam słabe oceny z testów na zrozumienie tekstu.

Trudności i zaburzenia koncentracji, uwagi czy pamięci występują jako objaw wielu trudności (np dysleksja, depresja) jak i normalnych stanów emocjonalnych (np zakochanie), dlatego znaczące byłoby określenie istniejących ewentualnych innych objawów, czasu występowania dolegliwości i jej stopnia.
A czy zaobserwowała Pani również inne objawy- np obniżenie nastroju, trudności w aktywizowaniu się i podejmowaniu codziennych działań, apatię, problemy ze wzrokiem, nadmierną męczliwość lub jakiekolwiek inne niepokojące objawy? Zachęcam do konsultacji z lekarzem lub psychologiem, który po dokładnym wywiadzie zdiagnozuje przyczynę trudności w razie potrzeby skieruje dalej do specjalisty.

Dzień dobry,
Możliwe, że ma Pani dysleksję. Czy była Pani diagnozowana pod tym kątem? Takie problemy zostają zwykle zauważone w wieku szkolnym.
Zaznaczam, że dysleksja nie ma związku z inteligencją. Może występować u osób nawet wybitnie inteligentnych.
Pyta Pani, czy ćwiczenia "na siłę" pomogą. A pomagają? Czy jeszcze bardziej Panią frustrują?
Specjalistyczna terapia dla dyslektyków może Pani pomóc w dużym stopniu uporać się z trudnościami.
Pozdrawiam i powodzenia!
Kamila Dziwota