Co mogą znaczyć moje problemy z czytaniem?

Mam 18 lat i mam problem z czytaniem. Podczas czytania często przekręcam wyrazy w kolejności, czasami "zjadam" albo dodaje literki na końcu albo w środku słów. Dodatkowo ostatnio zdarza mi się to coraz częściej. Co to może oznaczać?

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,
trudności z czytaniem, mylenie podobnie wyglądających liter (np.p, b, d), przestawianie głosek, pomijanie sylab mogą świadczyć o występowaniu dysleksji. Problem ten pojawia się zazwyczaj u dzieci od urodzenia. U dorosłych dysleksja również jest diagnozowana, ale rzadziej. Zazwyczaj towarzyszą jej kłopoty w rozwiązywaniu zadań matematycznych czy problemy w odróżnianiu strony prawej od lewej. Jeśli nic takiego Pan nie zaobserwował i te problemy z czytaniem zaczęły się pojawiać dopiero teraz, to może to dotyczy zaburzeń w sferze poznawczej. Czy zaobserwował Pan inne problemy np. zaburzenia koncentracji, problemy z pamięcią, trudności w wypowiadaniu się? Konieczna jest szersza diagnostyka w obszarze psychologicznym. Czasem silne zdarzenia stresowe mogą wpływać na pogorszenie funkcjonowania poznawczego. Dlatego zachęcam do udania się do psychologa. Warto odwiedzić również neurologa, który pod kątem neurologicznym dokona obserwacji. Zaburzenia funkcji poznawczych mogą mieć podłoże somatyczne, więc należy to sprawdzić.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa
www.poradnia-online.com