Dysleksja rozwojowa oraz zaniki pamięci i koncentracji

Czy z dysleksją rozwojową jestem w stanie osiągnąć każdy cel jaki sobie postawię ? bo mam czasami,że nie np. jeżeli chodzi o naukę,brakuje mi wiary w siebie,determinacji jak mogę to naprawić?.Wydaję mi się,że mam również zaniki pamięci i koncentracji co mogę zrobić aby tego nie mieć.Psycholog i psychiatra mi nie pomaga brałem już kilka leków.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Jak najbardziej z dysleksją rozwojową można osiągać najrozmaitsze cele, jakie sobie tylko człowiek może postawić. Owszem, w niektórych dziedzinach może być trudniej, ale dysleksja nie jest jakąś przypadłością, z którą nie można sobie poradzić. Co więcej, wiele badaczy podkreśla pozytywne aspekty dysleksji, m.in. myślenie obrazami (a nie słowami), intuicję, przenikliwość, kreatywność, żywą wyobraźnię. Specyficzne trudności w czytaniu nie muszą być żadną barierą do celów, jakie sobie Pan/Pani stawia. Brak wiary w siebie może wynikać natomiast z zaniżonej samooceny wskutek właśnie stwierdzonej dysleksji. Problemy z pamięcią i koncentracją mogą towarzyszyć dysleksji rozwojowej, ale mogą być też konsekwencją przyjmowanych leków, o czym Pan/Pani wspomniał(-a). Jeżeli objawy trwają dość długo i są uciążliwe, warto skonsultować się z psychologiem/psychiatrą.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam Pana. Dysleksja nie stanowi przeszkody w podejmowaniu i realizacji jakichkolwiek zadań. Natomiast brak wiary w siebie i co za tym idzie brak determinacji są wynikiem niskiej samooceny. Leki tu nie pomogą. Trzeba się wyciszyć i podnieść samoocenę. Proszę się zgłosić do dobrego terapeuty, który pomoże. Pozdrawiam, Alicja Maria Jankowska PS. Też jestem dyslektykiem i dysgrafikiem